דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

החיים בצל ההתנחלות בית אל - מבט מבפנים

מאי 2018

במהלך מחצית השנה האחרונה תיעד בצלם במסגרת פרויקט מיוחד את השפעת ההתנחלות בית אל, שהוקמה בסמוך למחנה הפליטים ג'לזון בשנת 1977, על החיים במחנה. במהלך הפרויקט גבה תחקירן בצלם, איאד חדאד, עשרות עדויות מתושבי המחנה, שחשפו היבטים שונים של השפעה זו. בשל הקרבה הרבה בין מחנה הפליטים לבין ההתנחלות, המציאות בג'לזון ממחישה היטב את השלכותיו של פרויקט ההתנחלות של ישראל על חיי הפלסטינים – הפקעת האדמות הכרוכה בו, הנוכחות המוגברת של אנשי כוחות ביטחון באזור וחסימות התנועה שמתלוות אליו. בכל אלו מפגינה ישראל את העדפתה לביטחונם ולנוחיותם של המתנחלים על פני אלו של הפלסטינים, כמו בכל מקום אחר בגדה.

התמונות שלפניכם, שצולמו על-ידי מתנדבת בבצלם, מציגות את החיים במחנה, על רחובותיו הצפופים והמוזנחים, היעדר מגרשי משחקים לילדים, הקמת בתי ההתנחלות בצמוד לבית הספר והניסיון לחיות חיים נורמליים בתנאים אלה.

מחנה הפליטים ג'לזון, שנמצא צפונית לרמאללה, הוקם ב-1949 כפתרון דיור זמני עבור פליטים פלסטינים ממלחמת 1948. כיום, כשבעים שנה לאחר הקמתו, רשומים במחנה 14,579 תושבים, מהם 5,151 ילדים ובני נוער מתחת לגיל 18, המצטופפים בשטח של כ-250 דונם. בהתנחלות בית אל, שהוקמה מולו על אדמות פלסטיניות פרטיות וחולשת על כ-3,000 דונם, גרים כ-6,000 מתנחלים.

הקרבה הפיזית בין ההתנחלות למחנה הפליטים גוררת נוכחות מוגברת של חיילים ואנשי כוחות הביטחון בסביבת המחנה, עימותים תדירים בינם לבין צעירים ונערים מקרב תושביו, שמסתיימים פעמים רבות בפציעתם של האחרונים; חסימת תנועתם של פלסטינים בדרכים הסמוכות אליו, דבר הגורם לעיכובים ופקקים ומקשה על חיי היום-יום; ירי גז מדמיע שנוחת בסמוך לשני בתי הספר של המחנה, ולפעמים גם בחצרותיהם, משבש את הלימודים ומפחיד את התלמידים והתלמידות; וחסימת האפשרות לבניית שכונות חדשות לתושבי המחנה מחוצה לו.

החיים ליד ההתנחלות בית אל נכפו על תושבי מחנה הפליטים ג'לזון וכמו בכל מקום אחר בגדה המערבית, היא מטילה עליהם את צלו הכבד של הכיבוש.

 


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.