דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

14 בפברואר 2018

הריגתו של איבראהים אבו ת'ורייה, קטוע רגליים, במהלך הפגנה ליד גדר המערכת שבין רצועת עזה לישראל

ב-15.12.17, במהלך גל ההפגנות בעקבות "הצהרת ירושלים" של טראמפ, ירה חייל בראשו של איבראהים אבו ת'ורייה, תושב דיר אל-בלח, בן 29, נכה קטוע רגליים, במהלך הפגנה ליד גדר המערכת בסמוך למחסום נחל עוז, והרג אותו. במהלך דצמבר נהרגו שבעה מפגינים נוספים מירי חי של חיילים שניצבו מעברה השני של הגדר. כמו אבו ת'ורייה, איש מהמפגינים הללו לא סיכן את חייהם של החיילים. מציאות זו היא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש של הצבא, הכוללת ירי, לרבות בידי צלפים, על מיידי אבנים שאינם מסכנים איש בסמוך לגדר. בתקשורת פורסם כי נפתחה חקירת מצ"ח בנוגע לירי באבו ת'ורייה, אולם ניסיון העבר מלמד שקרוב לוודאי שזו תסתיים בלא כלום.

14 בפברואר 2018

#איןרגיעהבכיבוש: דיווח דו-שבועי מהגדה המערבית, 26.1.18-13.1.18

בין ה-13.1 ל-26.1 עצרו כוחות הביטחון לפחות 153 פלסטינים, בהם 13 קטינים, פלשו לפחות 166 פעמים לכפרים וערים וללפחות 83 בתים, והציבו לפחות 219 מחסומי פתע.

13 בפברואר 2018

ינואר 2018: חיילים הרגו ללא הצדקה חמישה פלסטינים, ארבעה מהם נערים

במהלך ינואר 2018 הרגו חיילים חמישה פלסטינים, ארבעה מהם נערים בגדה המערבית וברצועת עזה. החמישה, מוסעב א-סופי, בן 16, עלי קינו, בן 17, אחמד סלים, בן 28 וליית' אבו נעים, בן 16,תושבי הגדה המערבית, ואמיר אבו מסאעד, בן 15, תושב רצועת עזה, נורו במהלך עימותים וידויי אבנים לעבר חיילים. איש מהם לא סיכן את חייהם של החיילים או של אדם אחר כלשהו. מערכת הביטחון, ובכלל זה מערכת אכיפת החוק הצבאית, אינה מוטרדת ממקרים אלה ובוחרת, ככלל, להתעלם מהם. התנהלות זו מרוקנת מתוכן את הוראות הפתיחה באש שנועדו להגביל את השימוש בירי קטלני והיא מבטאת את עומק הזלזול של ישראל בחייהם של הפלסטינים ובגופם.

9 בפברואר 2018

עדכון על מצבן של קהילות בסכנת גירוש, פברואר 2018

מזה שנים, מיישמת ישראל מדיניות המכוונת נגד קהילות פלסטיניות בגדה, שנועדה לגרום לתושביהן לעזוב את בתיהן ולהביא לסילוק הקהילות. מדיניות זו מיושמת טקטית תוך ניסיון להימנע ממראות בוטים של חיילים המעלים פלסטינים בכוח על משאיות. במקום זאת, משקיעה ישראל מאמצים בהפיכת חייהם של תושבי הקהילות לבלתי נסבלים כדי לגרום להם לעזוב את בתיהם, לכאורה מרצונם. מדיניות זו נעה על הטווח שבין מניעת פיתוח והתעמרות ועד לכוונה מפורשת לגרש קהילות שלמות. כל זאת במטרה למזער את הנוכחות הפלסטינית בשטח כדי שתוכל להשתמש בו לצרכיה שלה, כולל לצורך הרחבת ההתנחלויות. להלן סקירת מצבן של מספר קהילות שישראל הכריזה מפורשות על כוונתה לגרשן.
6 בפברואר 2018

אזרח ישראלי נהרג בפיגוע דקירה ליד ההתנחלות אריאל

בצלם מביע צער על הריגתו של הרב איתמר בן גל, בן 29 ואב לארבעה, תושב ההתנחלות הר ברכה שנדקר אתמול למוות ליד ההתנחלות אריאל שבמחוז שכם. בצלם שולח את תנחומיו למשפחה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.
6 בפברואר 2018

אנשי המנהל האזרחי הרסו והחרימו צנרת מים וארבעה אוהלי מגורים בצפון בקעת הירדן

בבוקר יום שני, 5.2.18, הגיעו אנשי המנהל האזרחי ושוטרי מג"ב לאזור ח'ירבת א-סאכות שבצפון בקעת הירדן, בסמוך להתנחלות מחולה. הכוחות, שהביאו עמם דחפור, משאית ומנוף, פירקו והחרימו צנרת מים באורך של כ-400 מטר ששימשה להשקיית מקשת אבטיחים שנזרעה באותו בוקר. בסביבות השעה 16:00 הגיעו הכוחות לח'ירבת אום אל-ג'מאל שמדרום לשם והחרימו ארבעה אוהלי מגורים של תשעה תושבים, 6 מהם קטינים. בנוסף החרימו הכוחות גלילי תיל ויריעות בד ששימשו לתחזוקת האוהלים. האוהלים שהוחרמו הוקמו במימון ארגון סיוע הומניטארי לאחר שהמנהל האזרחי הרס את אוהלי התושבים בשנת 2014.

4 בפברואר 2018

המנהל האזרחי הרס הבוקר שתי כיתות בבית הספר של קהילת אבו א-נוואר

הבוקר, 4.2.18, בסביבות השעה 5:00, הגיעו פקידי המנהל האזרחי, מלווים בכוחות משמר הגבול, לקהילת אבו א-נוואר והרסו שני מבנים בבית הספר של הקהילה, ששימשו את כ-25 תלמידות ותלמידי כיתות ג' ו-ד'. הפקידים הכריזו על המקום כשטח צבאי סגור והרסו את כיתות הלימוד, שמומנו על-ידי האיחוד האירופאי והרשות הפלסטינית. בחודשים האחרונים מנהלים תושבי אבו א-נוואר מאבק משפטי להסדרת הבנייה בקהילתם, כולל כיתות הלימוד, שנהרסו טרם מוצה ההליך המשפטי להסדרת מעמדן. הריסת מבני חינוך הנה אחת הדרכים באמצעותן מנסה ישראל לגרש קהילות פלסטיניות מבתיהן ולרכז את תושביהן במובלעות, במטרה להשתמש בשטח לצרכיה שלה.

4 בפברואר 2018

הצבא החמיר את הגבלות התנועה במסאפר יטא במסגרת המאמצים לגרש את תושבי האזור

מתחילת נובמבר 2017 מטיל הצבא הגבלות חמורות על תנועת תושבי הקהילות הפלסטיניות במסאפר יטא שבדרום הר חברון. תחילה חסם הצבא כמה דרכים באזור באמצעות ערימות עפר וסלעים. בהמשך, לאחר שהתושבים פתחו חלק מהן, חפר הצבא תעלות עמוקות ורחבות כדי לחסום את דרכם. כבר שלושה חודשים שתושבי מסאפר יטא סובלים מהגבלות חמורות על תנועתם, ונאלצים לכת ברגל למרחקים ניכרים, לעיתים בתנאי מזג אוויר קשים, או לעבור ברכב בדרך לא דרך המזיקה למכוניות ואינה מאפשרת העברת משאות. הגבלות אלה אינן אלא צעד נוסף בשורה של התנכלויות והתעמרויות של הרשויות בתושבי האזור, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהם ומאזור מגוריהם.

1 בפברואר 2018

מתנחלים מחוות גלעד תקפו באבנים בתים פלסטינים בכפר פרעתא. איש לא נעצר

לאחר הפיגוע שבו הרגו פלסטינים ב-9.1.18 את הרב רזיאל שבח ליד נקודת ההתנחלות חוות גלעד, מתנחלים תקפו באבנים מכוניות ובתים באזור. בעקבות זאת חסם הצבא לתנועת פלסטינים במשך כשלושה שבועות חלק מכביש 60. למחרת הגיעו מתנחלים מחוות גלעד לכפר פרעתא, תקפו את בתיו באבנים וניפצו חלונות. איש מהם לא נעצר. התקיפות החוזרות והנשנות של המתנחלים מערערות את תחושת הביטחון של התושבים, שלמדו כי הם חשופים בכל רגע לאלימות זו. העובדה שאירועים כאלה מתרחשים שוב ושוב ואיש אינו נדרש לתת עליהם את הדין לימדה את המתנחלים שהם רשאים לתקוף פלסטינים מבלי שיידרשו לשלם על כך מחיר כלשהו.

31 בינואר 2018

קולות מעזה - נשים בעבודה, מפעל "בלח פלסטין"

ביוני 2017 מלאו עשור למצור שמטילה ישראל על רצועת עזה ואשר גרם לקריסה כלכלית ברצועה ולירידה חדה ברמת החיים של תושביה. שיעור האבטלה ברצועה כיום הוא מהגבוהים בעולם, והגיע ב-2017 ל-46.6%. המצב גרוע בהרבה בקרב נשים ובקרב צעירים. מפעל "בלח פלסטין" למוצרי תמרים נוסד ברצועת עזה בשנת 2016 כחלק מתכנית לתמיכה כלכלית בנשים במימון משרד החוץ הקנדי. המפעל מספק תעסוקה לנשים מובטלות ובעלות הכנסה נמוכה. במפעל עובדות 41 נשים, המקבלות שכר ואחוז מסוים מהרווח. תחקירן בצלם ח'אלד אל-עזאייזה ביקר במפעל בחודש דצמבר 2017, ושוחח עם כמה מהעובדות.