דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

15 בינואר 2018

לילה בבית עינון: חיילים נכנסו לכפר, השליכו רימוני הלם ופרצו לבתים

ב-11.12.17 נכנסו כוחות צבא בשעת ערב מאוחרת לכפר בית עינון שמצפון-מזרח לחברון ועברו ברחובותיו כשהם משליכים רימוני הלם ברחוב ולעבר בתים. החיילים נכנסו לעשרות בתים כשהם חובטים בחוזקה בדלתות ולעיתים אף פורצים אותן ומטילים אימה על התושבים ובפרט על ילדיהם. לאחר מכן כפו החיילים על התושבים לקרוא בקול כרוז בערבית שבו מאשים אותם הצבא בטרור ומאיים כי יטריד אותם מדי לילה. התנהלות זו ממחישה שהצבא אינו מהסס לנצל את הסמכויות הגורפות שהעניק לעצמו בצווים צבאיים להפחדת משפחות שלמות שאינן חשודות בדבר. כך, חייהם של פלסטינים בגדה חשופים לאלימות השרירותית של משטר הכיבוש, ביום או בלילה ובכל מקום.

10 בינואר 2018

הרוג בפיגוע ירי ליד נקודת ההתנחלות חוות גלעד

בצלם מביע צער על הריגתו של הרב רזיאל שבח, בן 35 ואב לשישה, תושב חוות גלעד בפיגוע ירי שביצעו אתמול פלסטינים. בצלם שולח את תנחומיו למשפחה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.

8 בינואר 2018

לא רק באיראן: עשרה הרוגים ומאות פצועים מירי אש חיה בגל המחאה נגד הצהרת טראמפ

כוחות הביטחון ירו אש חיה, הרגו עשרה פלסטינים ופצעו מאות נוספים בהפגנות ועימותים במסגרת ניסיונות הצבא לדכא את המחאה הפלסטינית מאז הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לירושלים. ירי אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית שלא ניתן למנוע בשום דרך אחרת. אולם גם נוכח ריבוי ההרוגים והפצועים, אין לנו אלא להעריך שכמו באלפי מקרים בעבר של שימוש מופרז ובלתי חוקי באש חיה, איש לא ייתן את הדין. בניצוחה של הפרקליטות הצבאית, אחריתו השגורה של התהליך אינה מתן דין וחשבון - אלא הגנה על אלה הנושאים באחריות להרג.

31 בדצמבר 2017

כרוניקה של התבגרות תחת הכיבוש: חיים הרוסים במזרח ירושלים

מ.מ., בן 16, תושב אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים, עבר בשנתיים וחצי האחרונות מסכת שכללה חקירות, מעצרים ליליים, מעצרי בית, כליאה ממושכת בבית סוהר ופציעה חמורה בידי כוחות הביטחון. בימים הקרובים הוא עתיד להיכלא שוב ולרצות עונש מאסר נוסף. מ.מ. אינו לבד. מאות נערים תושבי מזרח ירושלים נלקחים ממיטותיהם באישון לילה, נעצרים ונכלאים מדי שנה, תוך הפרה שיטתית של זכויותיהם ואדישות מוחלטת ומופגנת מצד כל הרשויות. מבחינתן, מ.מ. אינו אלא אובייקט לדיכוי, במסגרת מערך התחזוקה של השליטה הישראלית בתושבי ירושלים המזרחית, דיכוי שהשלכותיו ילוו אותו בוודאי למשך כל ימיו.

31 בדצמבר 2017

המנהל האזרחי החרים לוחות עץ מקהילת ח'אן אל-אחמר

 

ב-28.12.17, בסביבות השעה 8:30, הגיעו פקידי המנהל האזרחי מלווים בשוטרי מג"ב לקהילת בית הספר בח'אן אל-אחמר שבאזור מעלה אדומים, מסרו לתושבים צו צבאי ולקחו איתם 60 לוחות עץ ושתי דלתות. קהילת ח'אן אל-אחמר, נמצאת בשטח שישראל מייעדת להרחבה עתידית של ההתנחלות מעלה אדומים. מאוחר יותר, בסביבות השעה 13:00 הגיעו פקידים של המנהל האזרחי מלווים בשוטרי מג"ב לקהילה נוספת בח'אן אל-אחמר, א-תבנה, והחרימו 10 לוחות פח וארבע חבילות של מוטות ברזל המשמשים להקמת מבנים ארעיים לאירועים. 

28 בדצמבר 2017

#איןרגיעהבכיבוש: דיווח דו-שבועי מהגדה המערבית, 2.12.2017 - 15.12.2017

במהלך המחצית הראשונה של חודש דצמבר עצרו כוחות הביטחון לפחות 237 פלסטינים, בהם 61 קטינים, פלשו ללפחות 123 כפרים וערים ולפחות 104 בתים, והציבו לפחות 155 מחסומי פתע. הקליקו כאן לפירוט. 

28 בדצמבר 2017

בודרוס, חיים חשופים: פשיטה באישון לילה על בתי חמש משפחות פלסטיניות

ב-5.12.17, באישון לילה, נכנסו חיילים לחמישה בניינים בכפר בודרוס השוכן מצפון-מערב לעיר רמאללה. הכוחות נכנסו לדירותיהן של 9 משפחות, ובחלקן ריכזו את כל בני המשפחה בחדר, ללא התחשבות בגילם ובמצבם הגופני, ערכו חיפושים, הסבו נזק לרכוש והותירו אחריהם מהומה. זאת מבלי שיידרשו לעמוד בסטנדרט משפטי כלשהו, מבלי להזדקק לצווי חיפוש באישור שופט ותוך הסתמכות על צו צבאי המקנה סמכויות גורפות.  תחקירן בצלם איאד חדאד ביקר בבתים וגבה עדויות מבני המשפחות. 

26 בדצמבר 2017

שגרת כיבוש: חנוכה בעיר העתיקה בחברון, 12 בדצמבר 2017

ב-2012 הקים הצבא גדר החוצה את רחוב א-סלאיימה בעיר העתיקה בחברון לשניים: חלק אחד רחב וסלול שהקצה ליהודים בלבד, וחלק שני, צר ולא סלול שהקצה לפלסטינים. השנה האריך הצבא את הגדר והציב בקצה שער נעול, שנפתח על-פי שיקול דעתם הבלעדי של אנשי כוחות הביטחון המוצבים במחסום "המאפייה" הסמוך. ליד מחסום זה חגגו מתנחלים וחיילים ב-12 בדצמבר 2017 את חג החנוכה. באזור H2 בחברון שבו גרים כ-40 אלף פלסטינים וכ-800 מתנחלים, מנהיג הצבא משטר של הפרדה בין הפלסטינים – שאת תנועתם הוא מגביל באופן קיצוני לבין המתנחלים – הנהנים מחופש תנועה ומהגנה על זכויותיהם.

26 בדצמבר 2017

הצבא חפר תעלות עמוקות כדי למנוע גישה לקהילות מסאפר יאטא

כבר למעלה מחודש שהצבא מגביל את תנועתם של תושבי הקהילות במסאפר יאטא בדרום הר חברון באמצעות חסימות. מדי פעם הצליחו התושבים לפתוח שבילים צדדים למעבר, ובכל פעם חסמו החיילים את הדרך מחדש באותו יום או למחרת. היום, 26.12.17, בסביבות השעה 10:00, הגיעו חיילים לאזור כשהם מצוידים בדחפורים, חסמו שוב שבילים שפתחו התושבים בין מסאפר יאטא לקהילת שעב אל-בטם, והפעם הציבו גם ערמות סלעים וחפרו תעלה בעומק של שני מטרים וברוחב של שלושה מטרים, כדי למנוע מעבר של מכוניות. בנוסף חפרו החיילים תעלה נוספת לאורך דרך שלא נחסמה קודם לכן, בין הקהילות ח'לת א-דבע וח'ירבת אל-פח'ית.
 

21 בדצמבר 2017

מבוי סתום: אבטלה בקרב בוגרי אוניברסיטאות ומכללות בעזה

ביוני 2017 מלאו עשר שנים למצור שמטילה ישראל על רצועת עזה ואשר גרם לקריסה כלכלית ברצועה ולירידה חדה ברמת החיים של תושביה. שיעור האבטלה ברצועה כיום הוא מהגבוהים בעולם, ועומד על %46.6. המצב גרוע בהרבה בקרב נשים ובקרב צעירים. תחקירני בצלם גבו את עדויותיהם של ארבעה מתושבי הרצועה שקיוו להביא לשיפור ברמת חייהם באמצעות רכישת השכלה אך לאחר השלמת הלימודים נכזבו ונותרו מובטלים, ללא סיכוי להתפרנס למחייתם.