דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

16 בנובמבר 2020

מנכ"ל בצלם בפרלמנט האירופאי: על אירופה לעבור ממילים למעשים

בדיון של תת-ועדת זכויות האדם של הפרלמנט האירופאי שהתקיים היום אחר הצהריים, חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, דיבר על הצורך הדחוף בפעולה אירופאית נחושה, שתבהיר לישראל כי לפגיעה בזכויות האדם של הפלסטינים יש מחיר: "מדיניות החוץ האירופאית יכולה לגבות מחיר על הפרות זכויות אדם, באמצעות מינוף אפקטיבי של כוחה הנכבד של אירופה. ברור שההחלטה שלא לעשות כך היא בחירה פוליטית – אשר חותרת תחת המחויבות האירופית לזכויות האדם ומחלישה את הסדר הבינלאומי מבוסס החוק. בחירה זו אף מנרמלת את הדיכוי והדה-הומניזציה של פלסטינים, שכן – כך נראה – איש אינו צריך לתת את הדין על רמיסתם הנצחית."

19 באוקטובר 2020

דיפלומטים בכירים מ-17 מדינות מסיירים בכפרים פלסטינים בדרום הר חברון שישראל מבקשת לגרש את יושביהם

נציגי 17 מדינות הכוללות חברות באיחוד האירופי ומדינות נוספות, מסיירים בשעה זו בכפרים פלסטיניים בדרום הר חברון שישראל מבקשת לגרש את תושביהם. מאז שנת 2000 מנהלים התושבים מאבק משפטי בבג"ץ. באוגוסט האחרון, לפני הדיון האחרון בעניינם, חשף מכון עקבות מסמך המוכיח את שכבר היה ברור: ההכרזה על שטח האש נועדה להקל על המדינה לגרש את התושבים. השופטים התעלמו ממידע זה וכעת ממתינים התושבים לפסק הדין.
26 במארס 2020

בזמן משבר הקורונה: המנהל האזרחי החרים אוהלים של מרפאה ומענה חירום לתושבים

בימים שבהם העולם כולו מתמודד עם משבר בריאות חסר תקדים ומשתק, הצבא הישראלי מקדיש זמן ומשאבים להתעמרות בקהילות הפגיעות ביותר, שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן מזה עשורים. התנכלות להתארגנות קהילתית, שנועדה לספק טיפול רפואי ראשוני לחולים, אינה רק מופע אכזרי במיוחד של שגרת ההתעמרות בקהילות אלה אלא גם הפרה של כללי התנהגות הומניים והומניטריים בסיסיים בשעת חירום. מן הראוי שבצבא ובממשלת ישראל יפנימו שבניגוד להם מגפות אינן מבחינות בין בני אדם על בסיס לאומי, דתי או אתני, ושגם בימים אלה – ודווקא בהם ובעיקר בהם – על ישראל מוטלת האחריות לבריאותם ושלומם של חמשת מיליון הפלסטינים שחיים תחת שליטתה.

6 בפברואר 2019

דו"ח חדש: "צדק לכאורה: אחריותם של שופטי בג"ץ להריסת בתי פלסטינים ולנישולם"

הדו"ח מראה כיצד שופטי בית המשפט העליון הכשירו את מערכת התכנון בגדה המערבית ובכך אפשרו לישראל להמשיך וליישם מדיניות בלתי חוקית. שוב ושוב התעלמו השופטים בהחלטותיהם מהעובדה שמערכת התכנון מטילה איסור כמעט מוחלט על בנייה פלסטינית במטרה לאפשר השתלטות ישראלית על כמה שיותר שטחים פלסטינים. הדו"ח, "צדק לכאורה: אחריותם של שופטי בג"ץ להריסת בתי פלסטינים ולנישולם", מתבסס על מחקר מקיף של מאות תיקים, פסקי דין והחלטות בג"ץ שעניינם הריסת בתיהם של פלסטינים בגדה – שבאף אחד מהם השופטים לא קיבלו את טענות העותרים הפלסטינים.

9 באוקטובר 2018

אנשי המנהל האזרחי הרסו 3 בתים והחרימו ציוד לייצור חשמל סולארי בח'ירבת אל-חלאווה שבמסאפר יטא

היום, יום שלישי, ה- 9.10.18, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, הגיעו אנשי המנהל האזרחי מלווים בחיילים ושוטרי משמר הגבול ומצוידים בשני דחפורים, לח'ירבת אל-חלאווה, באזור מסאפר יטא שבדרום הר חברון. הכוחות הרסו שלושה מבני מגורים, שנתרמו לתושבים על ידי ארגון סיוע הומניטארי במימון האיחוד האירופי, והותירו 21 נפשות, בהן 13 ילדים, ללא קורת גג. בנוסף החרימו הכוחות ארבע סוללות של לוחות סולאריים וארון חשמל שנתרמו לתושבים על-ידי ארגון קומט מי, במימון ממשלת הולנד. מוקדם יותר החודש הגיעו כוחות המנהל והצבא לקהילה והחרימו אוהל של משפחה, כשהם מותירים שש נפשות, בהן ארבעה קטינים, ללא קורת גג. ישראל פועלת מאז שנות התשעים לגירוש תושבי אזור מסאפר יאטא מבתיהם.

8 בספטמבר 2018

בצלם לאיחוד האירופי: הבהירו לישראל כי להריסת ח'אן אל-אחמר יהיה מחיר

בעקבות פסק הדין של בג"ץ, המתיר למדינה לממש בתוך שבוע את תוכניתה להרוס את קהילת ח'אן אל-אחמר, פנה אתמול מנכ"ל בצלם במכתב דחוף לשרת החוץ של האיחוד האירופי, בו הוא מתריע כי ישראל רומסת את הערכים המשותפים שבבסיס יחסיה עם האיחוד

5 בספטמבר 2018

בג"ץ בשירות הכיבוש

השופטים עמית, מלצר וברון תיארו בפסק הדין עולם דמיוני ובו מערכת תכנון שיוויונית, בה לוקחים בחשבון את צרכיהם של הפלסטינים כאילו מעולם לא היה כיבוש. המציאות הפוכה: פלסטינים לא יכולים לבנות כחוק והם מנותקים ממנגנוני קבלת ההחלטות המכריעים כיצד יראו חייהם, ואילו מערכות התכנון מיועדות אך ורק לרווחתם של המתנחלים. פסק הדין מעיד פעם נוספת כי הנכבש לא יכול לחפש צדק בבית המשפט של הכובש. לו יבוצע פשע המלחמה של הריסת קהילת ח'אן אל-אחמר גם שופטי בג"ץ ישאו באחריות לביצועו.

15 באוגוסט 2018

גירוש ח'אן אל-אחמר: תמונת מצב, אוגוסט 2018

ב-1.8.18 הורה בג"ץ למדינה לפרט חלופה שהציעה לגירוש תושבי ח'אן אל-אחמר. ב-7.8.18 הגישה המדינה את תשובתה, הלוקה בחוסר תום לב, והציעה להקים במועד עתידי לא ידוע יישוב באתר שאינו עונה על צורכי התושבים, הסמוך מאוד למתקן לטיהור שפכים ומחייב הפקעת קרקע פלסטינית. בנוסף, המדינה דורשת כי התושבים יעברו תחילה לאתר הסמוך למזבלת אבו דיס ומתנה בציניות את הקמת היישוב החדש בכך שתושבי ח'אן אל-אחמר ישכנעו את תושביהן של שלוש קהילות נוספות לעבור אליו גם הם. האיום על תושבי ח'אן אל-אחמר הוא מיידי וחייבים לעצור אותו עכשיו. אם יתממש, תגבר הסכנה הנשקפת לכמאתיים קהילות נוספות ברחבי הגדה.

26 ביולי 2018

ישראל הולכת להרוס את ח'אן אל-אחמר. עשרות אלפי פלסטינים נוספים עלולים להיות הבאים בתור. עוצרים את הגירוש. הצילו את ח'אן אל-אחמר!

מזה שנים ארוכות פועלת ישראל כדי לגרש את הקהילה ממקומה, בין השאר במטרה להרחיב את ההתנחלויות הסמוכות, לספח דה-פקטו את האזור לישראל כשהוא ריק מפלסטינים ולבתר את הגדה המערבית לשניים. לצורך כך, היא הפכה את חייהם של התושבים לבלתי אפשריים, בתקווה לגרום להם לעזוב את בתיהם, לכאורה מרצונם.

4 ביולי 2018

מי כאן העבריין?

הבוקר, 4.7.18, המשיכה ישראל ליישם את מדיניותה לגירוש קהילות פלסטיניות: בח'אן אל-אחמר החל המנהל האזרחי לסלול דרך גישה לקהילה במטרה להקל על גירושה. בקהילת אבו א-נוואר הסמוכה הרס המנהל תשעה בתים ושלושה מבנים חקלאיים והותיר 62 בני אדם ללא קורת גג. לסוסיא הגיעו אנשי המנהל כדי לתכנן, ככל הנראה, את הריסתם של שבעה מבנים. לטענת המדינה אלו הן רק פעולות לאכיפת חוק, שכן התושבים בנו את בתיהם ללא היתרים. ואולם תושבים אלה אינם עבריינים: ישראל מונעת מהם כל אפשרות לקבל היתרי בנייה ויוצרת עבורם תנאי חיים בלתי נסבלים, בתקווה שיעזבו את בתיהם – לכאורה מרצונם – על מנת שהיא תוכל להשתלט על אדמותיהם. גירוש של קהילות מהווה פשע מלחמה, ששום פסק דין או צו צבאי לא יוכלו להכשירו.