דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

22 בפברואר 2018

התנהגות מופקרת של כוחות הביטחון בעקבות הריגתו של רזיאל שבח: הריסת בית כשדייריו בתוכו, חיפוש משפיל בעירום בשלוש נשים ושיסוי כלבים בשלושה בני אדם

ב-9.1.18 נורה מרכב חולף הרב רזיאל שבח על ידי פלסטיני שנמלט מהמקום. בחודש שלאחר הפיגוע ועד להריגתו ב-6.2.18 של אחמד נסר ג'ראר – שלטענת כוחות הביטחון ביצע את הפיגוע – הרסו כוחות הביטחון ארבעה בתי מגורים בג'נין – באחד המקרים כאשר הדיירים עוד שהו בבית, נכנסו לשני בתים בכפרים באזור שבמהלכן שיסו כלב בשלושה אנשים, ובשלוש נשים נעשה חיפוש משפיל בעירום. עדויות המשפחות הפלסטיניות שחיילים וכלבים פלשו לבתיהן באישון לילה מצביעות על התנהלות מופקרת ואלימה של כוחות הביטחון, תוך אדישות מוחלטת לכבודם, לשלמות גופם ולחייהם של התושבים, בהם ילדים קטנים.גוף האייטם

30 ביוני 2015

דוח האו"ם מזכיר: בעזה חיים למעלה ממיליון וחצי בני אדם, הרצועה אינה שדה קרב

דו"ח האו"ם על הלחימה ברצועת עזה בקיץ האחרון דוחה את התפיסה הרווחת בקרב גורמים רשמיים בממשלה ובצבא בנוגע למותר ולאסור במהלך לחימה בשטח מאוכלס בצפיפות. נקודת המוצא של הוועדה שונה מזו של גורמים אלה: לפי הוועדה, רצועת עזה היא שטח שחיים בו יותר ממיליון וחצי אזרחים שמתנהלת בו לחימה, היא אינה שדה קרב שחיים בו, בין היתר, גם אזרחים. הדו"ח קובע כי לא ניתן להצדיק את הפגיעה העצומה באוכלוסייה האזרחית במהלך הלחימה או לפרש את המשפט ההומניטארי הבינלאומי באופן שיהפוך אותה לחוקית, גם בהתחשב בשיטות הפעולה של חמאס והארגונים האחרים. בנוסף, קובעת הוועדה שהאחריות להפרת החוק מוטלת על הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים, שהתוו את המדיניות ונמנעו מלשנותה גם כשהתבררו תוצאותיה הקטלניות.

1 בפברואר 2012

חקירת מקרים של פגיעה באזרחים בעופרת יצוקה

לאחר מבצע עופרת יצוקה פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 20 מקרים שבהם העלה תחקיר בצלם חשד חמור כי הצבא פעל בניגוד להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי וכי הנפגעים לא היו חמושים ולא היו מעורבים בצורה כלשהי בלחימה. לפניכם תיאור המקרים ומצב החקירה.

18 בינואר 2012

שלוש שנים ל"עופרת יצוקה": כשלון מוחץ של חקירות הצבא

שלוש שנים לאחר המבצע ניתן לקבוע כי הצבא, שטען כי אין צורך במנגנון חקירה חיצוני, נכשל כשלון חרוץ בניסיונו לחקור בעצמו את התנהלותו במהלך "מבצע עופרת יצוקה". זאת, הן בבחינת המדיניות שהתווה הדרג הבכיר והן בבדיקת המקרים הפרטניים והתנהלות הכוחות בשטח.

5 באפריל 2011

לא מספיק להיות מוסריים יותר מחמאס

בצלם מגיב למאמר שפירסם השופט גולדסטון אודות הדו"ח שחיברה הוועדה שבראשה עמד על מבצע עופרת יצוקה.

5 באפריל 2011

מנכ"ל בצלם במאמר בוושינגטון פוסט

במאמר שהתפרסם היום (6.4) אומרת ג'סיקה מונטל כי הליקויים בדו"ח גולדסטון, שבצלם מברך על תיקונם, תרמו ליצירת קיטוב שהקשה להתייחס למורכבות הסוגיות העולות ממבצע עופרת יצוקה. עם זאת, גם מאמרו הנוכחי של גולדסטון אינו חף מביקורת ואיננו פוטר את ישראל מכל אחריות לפגיעה העצומה באזרחים בעזה במהלך במבצע עופרת יצוקה. 

18 בינואר 2011

שנתיים לעופרת יצוקה: עדיין חובה לחקור

שנתיים מתום מבצע "עופרת יצוקה" בעזה שב בצלם וקורא למדינת ישראל לפתוח בחקירה עצמאית ואפקטיבית של החשדות הכבדים להפרת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי במהלכו. ישראל הסתפקה בחקירת תלונות על מקרים ספציפיים, וסירבה לבדוק את המדיניות שהנחתה את הכוחות במהלך המבצע ואת חוקיות ההוראות שניתנו לחיילים. לנכונות לבדוק חשדות להפרות של זכויות אדם מצד ישראל השלכות משמעותיות על פניה המוסריים של החברה שבה אנחנו חיים.

28 בדצמבר 2010

שנת 2010: הפרות קשות והקלות נקודתיות

לצד הקלות נקודתיות והפרות נרחבות של זכויות האדם מתריע בצלם כי המשך המצור ומפעל ההתנחלויות מונעים שפור אמיתי במצב זכויות האדם. נמשכת מגמת הירידה במספר ההרוגים הפלסטינים ובמספר הרקטות שנורו מעזה לישראל; הוכנסו הקלות מסוימות בהגבלות על התנועה במחסומים המוצבים בגדה המערבית, ובעקבות אירועי המשט לעזה הכריזה ישראל על הקלות מוגבלות במצור. במקביל חלה עליה דרמטית בהריסות הבתים והורחבו ההגבלות על הזכות להפגין.

14 ביוני 2010

דו"ח שנתי: מצב זכויות האדם בשטחים

בצלם מפרסם היום (14.6.10) את הדו"ח השנתי שלו על מצב זכויות האדם בשטחים. הדו"ח סוקר את האירועים מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. שנה וחצי אחרי המבצע, החשדות בנוגע להפרות דיני הלחימה על ידי ישראל וחמאס במסגרתו עדיין לא נחקרו כראוי.

27 בדצמבר 2009

שנה לעופרת יצוקה: אין דין ואין דיין

היום (27.12.09) לפני שנה החל מבצע "עופרת יצוקה" שבמהלכו נהרגו 762 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה ונגרם נזק עצום לבתים, למפעלים ולמתקני תשתית ברצועת עזה. ישראל אוסרת על הכנסת חומרי בניין לרצועה ובכך מונעת את שיקומה. עד היום לא הקימה ישראל מנגנון עצמאי לחקירת ההפרות שביצע הצבא במהלך המבצע ואיש לא נדרש לתת עליהן את הדין.