דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

29 ביוני 2017

הצבא משבש כבר כשבועיים את חייהם של תושבי הכפר דיר אבו משעל, בעקבות פיגוע שביצעו שלושה מתושביו

בערב יום שישי, 16.6.17, ביצעו שלושה פלסטינים תושבי הכפר פיגוע בשער שכם במזרח ירושלים, הרגו את שוטרת משמר הגבול הדס מלכא, בת 23, ופצעו ארבעה אנשים נוספים. שלושת המפגעים נהרגו בידי כוחות הביטחון במהלך הפעולה. מאז, במשך כשבועיים, הצבא משבש את חייהם של כ-5,000 תושבי הכפר – שלא עשו דבר ולא נחשדו בדבר. תגובה אוטומטית זו היא כבר חלק ממדיניות הצבא, המנצל באופן ציני את כוחו כדי להתעמר באזרחים. לפגיעה כזו אין ולא יכולה להיות כל הצדקה – מוסרית או משפטית.

5 בפברואר 2017

חייל ירה למוות בצעיר בן 19 בכפר עקב בעת שלא סיכן איש, במהלך אטימה עונשית של בית בכפר

בלילה שבין ה-21-22.12.16 נכנסו כוחות הביטחון לכפר עקב כדי לאטום את ביתו של אדם שביצע פיגוע, וירו למוות באחמד ח'רובי, בן 19, תושב אל-בירה, שהגיע למקום עם חבריו כדי למחות נגד האטימה. מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענת הצבא, מהאזור שבו היו ח'רובי וחבריו לא נזרק מטען לעבר אנשי כוחות הביטחון, וכי בשל המרחק הרב בינו לבינם – שמונים עד מאה מטרים – לא נשקפה להם כל סכנה. הירי בח'רובי בצווארו והריגתו, והירי נוסף שבוצע לעבר חבריו כשניסו לפנותו, בוצעו ללא כל הצדקה ובניגוד לחוק, ממש כמו אטימת הבית, שלשמה הגיעו הכוחות למקום.

11 בינואר 2017

ענישה קולקטיבית בג'בל אל-מוכבר: העירייה חילקה כארבעים צווי הריסה

ביום א' ה-8.1.17 ביצע פאדי אל-קנבר, תושב שכונת ג'בל אל-מוכבר, פיגוע בטיילת ארמון הנציב שבירושלים ודרס למוות ארבעה חיילים. 13 חיילים נוספים נפצעו בפיגוע. מאז נוקטות הרשויות הישראליות שורה של צעדי ענישה כלפי בני משפחתו המורחבת ותושבים נוספים משכונתו. הפעלת ענישה קולקטיבית במשולב עם אמצעים מנהליים נגד שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים הינה מדיניות מוצהרת של עיריית ירושלים וראש העיר מתגאה בה. על אף שמדובר במדיניות גלויה, אין בכך בכדי לגרוע כהוא זה מהעובדה שמדובר במדיניות אסורה, שמשמעותה התעמרות שלטונית מרחיקת לכת בחייהם של אלפים מתושבי העיר.

21 באפריל 2016

ענישה קולקטיבית בקנה מידה נרחב: מאז אוקטובר 2015 הרסו הרשויות את בתיהם של 149 בני אדם על לא עוול בכפם, מאות נוספים חיים בצל האיום בהריסה

מאז אוקטובר 2015 הרסה ישראל או אטמה 37 דירות כאמצעי לענישת בני משפחותיהם של פלסטינים שביצעו או נחשדו בביצוע פיגוע, והותירה בכך 149 בני אדם, 65 מהם קטינים, ללא קורת גג. בתיהן של עשרות משפחות נוספות נמדדו כהכנה להריסתן, וכיום חיים 339 בני אדם, בהם 138 קטינים, בצל איום בהריסת בתיהם. על אף שמדיניות הריסת הבתים היא בלתי חוקית ובלתי מוסרית בג"ץ מאשר צווי הריסה כדבר שבשגרה. חלק משופטי בג"ץ קראו לאחרונה לבחון מחדש את הנושא, אך כיוון נשיאת העליון סירבה לקיים דיון עקרוני נוסף בסוגיה מוסיף בג"ץ לתת גושפנקא משפטית לענישה הקולקטיבית.

5 באפריל 2016

כוחות הביטחון הרסו את בתיהן של ארבע משפחות והענישו 28 בני אדם, בהם שישה קטינים, על מעשי אנשים שכבר אינם בחיים

בימים האחרונים הרסו כוחות הביטחון ארבע דירות שהשתייכו לבני משפחותיהם של פלסטינים שביצעו פיגועים או נחשדו בביצועם או במעורבות בכך, לאחר שבג"ץ דחה את העתירות שהגישו המשפחות והמוקד להגנת הפרט ואישר את מעשי ההרס. בכך הותירו הרשויות 28 בני אדם שלא נחשדו בדבר, בהם שישה קטינים, ללא קורת גג. מאז חודש אוקטובר 2015 הגבירה ישראל את השימוש בהריסת בתים כאמצעי ענישה ומניין הדירות שנהרסו או נאטמו באופן מלא או חלקי הגיע מאז ל-36. כתוצאה מפעולות ההריסה והאטימה הנרחבות איבדו את בתיהם 147 נפשות, בהן 65 קטינים.

29 בפברואר 2016

נמשכת מדיניות הענישה הקולקטיבית: הצבא העניש 15 בני אדם, בהם 9 קטינים, על מעשי בני משפחותיהם, והרס את בתיהם

ב-23.2.16 הרס הצבא את בתיהן של שתי משפחות באזור חברון, כעונש על פיגועים שבביצועם נאשמו יחידים ממשפחות אלה. זאת, לאחר שבג"ץ דחה את עתירות שהגישו המשפחות והמוקד להגנת הפרט והתיר לצבא להעניש את המשפחות, ולהותיר 15 בני אדם, בהם 9 קטינים, שלא נחשדו או הואשמו בדבר, ללא קורת גג. מאז חודש אוקטובר הגבירה ישראל את השימוש בהריסות בתים כאמצעי ענישה, מדיניות זו של הרשויות זכתה לאישור של בג"ץ, המאפשר לצבא להרוס כמעט ללא מגבלות . התנהלות זו אינה יכולה להיחשב לביקורת שיפוטית ואינה אלא מראית עין של ביקורת כזו.

14 בינואר 2016

הרשויות הרסו החודש שלושה בתים כצעד של ענישה והותירו 18 נפשות ללא קורת גג. מניין ההריסות העונשיות מאז אוקטובר 2015 הגיע ל-29

מאז תחילת 2016 הרסו כוחות הביטחון את בתיהן של שלוש משפחות, כצעד של ענישה קולקטיבית בעקבות פיגועים שבוצעו על ידי בני משפחותיהם. בכך הותירה ישראל ללא קורת גג 18 בני אדם, בהם שבעה קטינים. כוחות הביטחון כבר מדדו עשרות עשרות בתים נוספים בכוונה להרסם בעתיד. למרות קיצוניותו של צעד זה ועמדתם הברורה של משפטנים בארץ ובעולם שהוא אינו חוקי, שופטי בג"ץ מאשרים אותו פעם אחר פעם. הריסת בית או אטימתו הם צעדים דרקונים ונקמניים, הננקטים נגד משפחות שלמות שלא עשו דבר ושאינן חשודות בדבר.

7 בדצמבר 2015

כוחות הביטחון ממשיכים לפוצץ בתים באישור בג"ץ ולהרוס גם דירות שלא הוצאו להן צווי הריסה

בימים האחרונים הרסו כוחות הביטחון את בתיהן של שתי משפחות במחנה הפליטים שועפאט ובשכם, כענישה קולקטיבית על פיגועים שבני משפחותיהם ביצעו או הואשמו במעורבות בהם. מעוצמת הפיצוצים ניזוקו קשות 6 דירות נוספות, שהפכו גם הן לבלתי ראויות למגורים. בכך הותירו כוחות הביטחון ללא קורת גג 27 בני אדם, בהם 16 קטינים, שלא נחשדו בדבר. מדיניות ההריסה של בתי משפחותיהם של חשודים בביצוע פיגועים מהווה ענישה קולקטיבית האסורה על פי המשפט הבינלאומי. למרות קיצוניותו של צעד זה ועמדתם הברורה של משפטנים בארץ ובעולם שהוא אינו חוקי, בג"ץ מאשר אותו פעם אחר פעם. הריסת בית או אטימתו הם צעדים דרקונים ונקמניים, הננקטים נגד משפחות שלמות שלא עשו דבר ושאינן חשודות בדבר.

17 בנובמבר 2015

גל פיצוצי הבתים: כוחות הביטחון הרסו 14 דירות כענישה קולקטיבית; למעלה ממחצית מהדירות שנהרסו – דירות השכנים

בימים האחרונים הרסו כוחות הביטחון את בתיהן של 6 משפחות במחנה הפליטים קלנדיה,שכם וסילוואד, כענישה קולקטיבית על פיגועים שבני משפחותיהם נחשדו בביצועם. מעוצמת הפיצוצים ניזוקו קשות 8 דירות נוספות, שהפכו גם הן לבלתי ראויות למגורים. בכך הותירו כוחות הביטחון ללא קורת גג 39 בני אדם, בהם 17 קטינים, שלא נחשדו בדבר. מדיניות ההריסה של בתי משפחותיהם של מפגעים מהווה ענישה קולקטיבית האסורה על פי המשפט הבינלאומי. למרות קיצוניותו של צעד זה ועמדתם הברורה של משפטנים בארץ ובעולם שהוא אינו חוקי, בג"ץ מאשר אותו פעם אחר פעם. הריסת בית או אטימתו הם צעדים דרקונים ונקמניים, הננקטים נגד משפחות שלמות שלא עשו דבר ושאינן חשודות בדבר.

29 באוקטובר 2015

הריסת בתים - ברבריות מאורגנת

חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, במאמר דעה שפורסם תחילה בעיתון הארץ: המערכת הפוליטית והמשפטית בישראל סוערת לאחר ששופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן קבע דיון דחוף על הריסת בתי המשפחות הפלסטיניות שבניהן ביצעו פיגועים. אבל כל השחקנים השותפים לסבב הברוטליות המשפטית האדמיניסטרטיבית הנוכחי יכולים להירגע: לא רק הריטואל, אלא גם תוצאותיו ידועות מראש: בג"ץ אישר, בג"ץ מאשר, ובג"ץ יאשר. ומה שהיה בית למשפחה, שלא נטען כי היא עצמה אשמה, יהיה לגל אבנים מאובק, או אולי ימולא בבטון יצוק. העיקר שבני אדם חפים מכל פשע לא יוכלו עוד לחיות בבתיהם.