דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

צדק לכאורה: אחריותם של שופטי בג״ץ להריסת בתי פלסטינים ולנישולם, 6.2.19

 

 

 

שלום רב,

בשבוע שעבר פרסמנו דו"ח חדש, "צדק לכאורה", שעסק באחריותם של שופטי בג"ץ להריסה מנהלית של בתי פלסטינים ולנישולן של קהילות ממקום מגוריהן. בצלם התייחס בעבר לפסיקה כזו או אחרת של בג"ץ, ואולם זו הפעם הראשונה שבצלם מקדיש דו"ח מיוחד לתפקיד שממלא בג"ץ בהכשרת הכיבוש. לכן, צרפנו את תקציר הדו"ח, בעשרות אלפי עותקים, למהדורת שישי של עיתון הארץ. את התקציר כמו גם את הדו"ח המלא ניתן, כמובן, לקרוא באתר בצלם.

באלפי החלטות ופסקי דין מתייחסים השופטים למערכת תכנון דמיונית. במערכת זו כל אדם רשאי להגיש בקשה להיתר בנייה, הבקשה נשקלת בכובד ראש ואז מתקבלת או נדחית משיקולים ענייניים. לאחר שבחרו להסתמך על מציאות מומצאת זו, דחו השופטים את מאות העתירות שהוגשו להם בנושא, התייחסו לעותרים הפלסטינים כאל "מפרי חוק" ונחרדו כאשר פלסטינים "עשו דין לעצמם" ובנו ללא היתרים.

ואולם המציאות בשטח שונה בתכלית. מערכת התכנון שישראל ייעדה לפלסטינים פועלת בדיוק ההיפך, ומונעת מהם כמעט כל אפשרות לבנות כחוק. רק כ-4% מהבקשות להיתרים מאושרות, ובהתחשב בכך – מובן כי מרבית הפלסטינים כלל לא טורחים להגיש בקשות ובונים, בהעדר כל ברירה אחרת, ללא היתרים. מטרתה של ישראל היא למנוע ככל הניתן בנייה ופיתוח פלסטיניים ובמקביל לאשר בנדיבות את הקמתן של ההתנחלויות ואת הרחבתן על אותן קרקעות שבהן נאסר על פלסטינים לבנות. לאלפי פלסטינים ישראל כבר הרסה את הבית. עשרות אלפים נוספים חיים בפחד שביתם ייהרס ובחוסר ודאות מוחלט לגבי עתידם. מאות אלפים חיים בצפיפות בלתי נסבלת בגלל סירובה של ישראל לאשר את הרחבתם של יישובים קיימים, והקמת יישוב פלסטיני חדש היא בגדר חלום בלבד.

בסירובם להביט במציאות זו ולגזור ממנה את המסקנות המשפטיות המתבקשות, שופטי בג"ץ לא רק מועלים בתפקידם אלא גם לוקחים חלק פעיל במפעל ההתנחלויות, בהעמקת נישולם של הפלסטינים ובהמשך הכיבוש.

דו"ח זה הוא חלק מסדרת דו"חות שפרסם בצלם בשנים האחרונות שהמחישו כיצד הצליחה ישראל ליצור כסות משפטית להפרות נרחבות של זכויות האדם כדי שיהיו קלות יותר לעיכול – בישראל ובעולם. מראית עין זו שישראל יוצרת מאפשרת לה להמשיך ולשלוט במיליוני בני אדם שזכויותיהם הבסיסיות ביותר נשללות מהם זה למעלה מחמישים שנה. לכן חשיפתם של מנגנונים אלה היא חיונית כדי להביא לסיום הכיבוש. זוהי בדיוק מטרתו של דו"ח זה.


בברכה, 
יעל שטיין
מנהלת מחלקת המחקר

 

 

 

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list