דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: שוטרים עצרו באלימות קטינים מסילוואן, אוקטובר 2010

במהלך חודש אוקטובר 2010, תעד בצלם מספר אירועים שבהם עצרה המשטרה קטינים תושבי שכונת סילוואן שבמזרח ירושלים בחשד ליידוי אבנים. הקטינים שנעצרו מסרו לבצלם כי המעצר כלל אלימות פיזית ומילולית. החוק מגדיר נהלים ברורים שעל-פיהם אמורה המשטרה לפעול בבואה לעצור קטינים הנחשדים בביצוע עבירות. מדיווחי הקטינים והוריהם עולה כי נהלים אלה לא כובדו.

לפי נתוני בצלם, בין ה-22 ל-31 באוקטובר 2010 נעצרו או עוכבו לחקירה לפחות 32 קטינים, כשליש מהם מתחת לגיל 14 ובהם שניים מתחת לגיל האחריות הפלילית. מהמידע שבידי בצלם עולה כי גם בחודש נובמבר נעצר מספר דומה של קטינים.

איאד א-שוויכי, תושב סילוואן בן 12,' נעצר בסמוך למסגד ביר איוב בסילוואן ב-11.10.2010. כך תיאר את מעצרו:'

איאד א-שוויכי"פתאום הרגשתי שמישהו תופס אותי מאחורה. הוא שם את היד שלו מסביב לצוואר שלי והוריד לי את הראש בכוח למטה. ראיתי שהוא רעול פנים ולובש בגדים אזרחיים, מסתערב. הוא משך אותי לג'יפ.

ישבתי על הספסל בג'יפ עם הראש למטה. המסתערב נתן לי כמה פעמים מכות בראש, בכל פעם שניסיתי להרים את הראש, אבל כשהחזקתי את הראש למטה זה כאב לי בצוואר והייתי חייב להרים אותו כל כמה זמן."

 

מוחמד מנסורמוחמד מנסור, תושב סילוואן בן 13, נעצר אף הוא בסמוך למסגד ביר איוב בסילוואן ב-11.10.2010. הוא תאר כיצד הובל לחקירתו במשטרה:

אחר כך המסתערב שם אותי בתוך טויוטה לבנה. היה שם ילד אחר שקוראים לו איאד א-שוויכי. המסתערבים זרקו אותי עליו ושנינו היינו על הרצפה של הרכב. יחד איתנו מאחורה ישבו שני אנשים רעולי פנים. מקדימה ישבו שני שוטרים. שני האנשים רעולי הפנים נתנו לנו מכות בתוך המכונית ושנינו התחלנו לבכות. מרוב פחד אני הרטבתי במכנסיים.
 

מוסלם עודה, תושב סילוואן, הוא בן 10, מתחת לגיל האחריות הפלילית. עודה נעצר ב-18.10.2010 בסמוך לאוהל שהקימה הוועדה העממית בסילוואן במחאה על כוונת עיריית ירושלים להרוס עשרות מבנים בשכונת אל-בוסתאן. הוא סיפר כי בעקבות עימותים בין ילדים תושבי סילוואן לשוטרים, הגיעו למקום כמה כלי-רכב ומהם ירדו אנשים בלבוש אזרחי. כך תאר מוסלם עודה את שהתרחש:

"ירדו מהם בערך עשרים מסתערבים רעולי פנים. ראיתי אותם מתחילים לרוץ לכיוון האוהל. חלק מהילדים התחילו לברוח, אבל אני לא ברחתי. אחד המסתערבים התקרב אלי ותפס אותי. הוא שם את הזרוע שלו סביב הצוואר שלי ושאל אותי: "מי זרק אבנים?" עניתי לו שאני לא יודע. הוא קשר לי את הידיים מאחורי הגב באזיקים מפלסטיק. התנגדתי וניסיתי לברוח ואז הגיע עוד מסתערב ושם לי אזיקים מפלסטיק גם על הרגליים. המסתערבים תפסו אותי וגררו אותי על הרצפה למכוניות שלהם. הם הרביצו לי עם אלה בכל הגוף. אחר כך הם הכניסו אותי יחד עם ילדים אחרים לתוך אוטו. אחד מהם שם לי כיסוי על הראש. אחר כך האוטו נסע. בזמן הנסיעה המסתערבים הרביצו לי ולילדים האחרים. אני קיבלתי אגרופים וסטירות. חלק מהילדים בכו."

שאדי אבו אל-חמאמה, תושב סילוואן בן 13, נעצר גם הוא על-ידי כוח מסתערבים באוהל המחאה בסילוואן. כך הוא תאר את רגעי המעצר:

שאדי אבו אל-חמאמהלא הספקתי לברוח. אחד המסתערבים תפס אותי בעורף שלי. מסתערב אחר הגיע אלי ונתן לי אגרוף בפנים. הוא פגע לי בעין הימנית. בינתיים הגיע עוד מסתערב שלישי ונגח בי עם הראש. הם השכיבו אותי על הרצפה ואזקו לי את הידיים מאחורי הגב באזיקים מפלסטיק. היה שם רעול פנים אחר שלבש בגדים שחורים. הוא בעט לי בכל הגוף. אני צעקתי ואמרתי להם שלא עשיתי כלום.

מהמידע שבידי בצלם עולה כי הקטינים שנעצרו במהלך חודש אוקטובר, כשליש מהם ילדים מתחת לגיל 14, נלקחו, בדרך כלל כשידיהם כבולות באזיקים, לתחנת המשטרה במגרש הרוסים, שם נחקרו בחשד ליידוי אבנים על כוחות הביטחון. חלק מהקטינים נחקרו בניגוד לחוק ללא נוכחות אחד מהוריהם או נציג מטעמם ומבלי שהורשו להיוועץ בהוריהם לפני החקירה. בתום חקירתם שוחררו מרבית הקטינים לביתם, חלקם ללא תנאים מגבילים וחלקם לתקופות של מעצר בית של מספר ימים עד מספר שבועות, תוך שהותר להם ללכת לבית הספר במהלך תקופה זו.

תגיות