דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תא"ל יאיר גולן ננזף על-ידי הרמטכ"ל לאחר שהורה על שימוש ב"מגינים אנושיים"

ב-18.10.07 פרסם דובר צה"ל כי הרמטכ"ל קיים לאחרונה הליך של נזיפה פיקודית בעניינו של תא"ל יאיר גולן. ההליך התקיים בעקבות חקירת מצ"ח שנפתחה בנוגע למספר מקרים בהם הורה תא"ל גולן על שימוש בנוהל "אזהרה מוקדמת" בניגוד לפקודה שניתנה על-ידי הרמטכ"ל ומבלי ליידע אותו על-כך.נוהל אזהרה מוקדמת, שהתיר לחיילים "להסתייע בתושב מקומי פלסטיני... לתת אזהרה מוקדמת לתושבי הבית" נפסל באוקטובר 2005 על-ידי בג"ץ.

המשפט ההומניטארי הבינלאומי מחייב את הכוחות הלוחמים לעשות כל מאמץ להגן על אזרחים שאינם משתתפים בלחימה ולהרחיקם מכלל סכנה. כל שימוש באזרחים כבמגנים אנושיים, לרבות הסתייעות בהם לביצוע משימות צבאיות, אסור בתכלית האיסור. על רקע זה, פסל בג"ץ נוהל שהיה נהוג בצבא בעבר, אשר הסדיר הסתייעות של חיילים בתושבים פלסטינים להעברת מסרים לחשודים המתבצרים במקום מסוים ואשר מתנגדים למעצר. בכלל זה פסל בג"ץ מקרים של סיוע "מרצון" כביכול ("נוהל אזהרה מוקדמת").

בצלם מברך על עצם החלטתו של הפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית בעקבות דיווחים, שחלקם נמסרו על-ידי בצלם, על שימוש באזרחים פלסטינים כבמגינים אנושיים, וכן על ההחלטה למקד את החקירה בדרגים הבכירים בשרשרת הפיקוד. על אף שלנוכח חומרת האירועים והמעורבות הישירה בהם של הנחקרים היו החלטות כאלה צריכות להיות אוטומטיות ובגדר המובן מאליו, במציאות בשטחים אין מדובר בהחלטות שכיחות.

בניגוד לכך, החלטת הפצ"ר שלא לפתוח בהליכים פליליים נגד תת-אלוף גולן, למרות ממצאי החקירה המאשרים כי זה החליט להפר במודע את הוראות הצבא ואת פסק דינו של בג"ץ, והסתפקותו בעונש משמעתי קל (הערה פיקודית), משדרות מסר מסוכן של זילות ערך חיי האדם של הפלסטינים והחלטותיו של בית המשפט העליון.