דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בג"ץ אסר על שימוש באזרחים לפעילות צבאית

בג"ץ קבע היום, כי השימוש באזרחים פלסטינים במסגרת פעילות צבאית הוא בלתי-חוקי. פסק-הדין ניתן בעתירה שהוגשה בשנת 2002 על-ידי שבעה ארגונים לזכויות האדם.

מאז תחילת האינתיפאדה השנייה, ובמיוחד במהלך כניסת כוחות צה"ל לתוך ריכוזי אוכלוסייה פלסטינית כמו במבצע חומת מגן, משתמשים חיילי צה"ל באזרחים פלסטינים כבמגינים אנושיים. החיילים תופסים אזרחים, שנבחרו באופן אקראי, כדי שיגנו בגופו על החיילים או יבצעו עבורם משימות מסוכנות. בין המשימות:

  • כניסה למבנים על-מנת לבדוק אם הם ממולכדים או כדי להוציא מהבית את הדיירים
  • פינוי חפצים חשודים מהכביש
  • עמידה בתוך בתים שחיילים הפכו לעמדות צבאיות כדי למנוע מפלסטינים לירות עליהם
  • צעידה לפני החיילים בכדי להגן על עצמם מפני ירי, בעוד החיילים מכוונים נשק אל גבם של "המגינים" ובחלק מהמקרים אף יורים מעבר לכתפיהם

ב-5.5.02 הגישו שבעה ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"ץ נגד השימוש שעושה צה"ל באזרחים פלסטינים כבמגינים אנושיים. בעתירה הובאה שורה ארוכה של מקרים הממחישים מדיניות זו. יומיים לאחר הגשת העתירה, הודיעה המדינה, כי "הוחלט בצה"ל להוציא לאלתר פקודה חד-משמעית לכוחות הפועלים בשטח, לפיה חל איסור מוחלט על כל הכוחות הפועלים בשטח להשתמש באזרחים, באשר הם, כאמצעי של 'מגן חי' מפני ירי או פיגועים של הצד הפלסטיני".

עם זאת, הצהירה המדינה, כי צה"ל ממשיך להסתייע באזרחים פלסטינים במסגרת "נוהל שכן", הכולל "הסתייעות בתושבים פלסטינים לשם כניסה לבתים של תושבים פלסטינים אחרים, במהלך פעילות מבצעית". הסתייעות, קבעה המדינה, אינה מהווה שימוש באנשים כבמגינים אולם "הוחלט בצה"ל להבהיר, כי גם פעילות זו אסורה, באותם מקרים בהם סבור המפקד בשטח, כי עלולה להישקף לאזרח סכנה לגופו".

לאחר פנייה נוספת של ארגוני זכויות האדם לבג"ץ, הוציא בית-המשפט צו ביניים האוסר גם על השימוש באזרחים פלסטינים במסגרת "נוהל שכן". אולם, הוראה זו לא קוימה, וארגוני זכויות האדם תיעדו הפרות חוזרות ונשנות שלה. בחודש אוגוסט 2002 נהרג נידאל אבו מוח'סן מירי פלסטינים בעת שחיילי צה"ל השתמשו בו כבמגן אנושי.

בחודש יולי 2003 צמצם בג"ץ את צו הביניים והתיר לצה"ל לפעול במסגרת נוהל חדש שכונה "נוהל אזהרה מוקדמת" המתיר להשתמש רק ב"מתנדבים" מבין האזרחים הפלסטינים.

בהכרעתו היום, פסל בג"ץ גם נוהל זה, וקבע כי השימוש באזרחים פלסטינים לפעילות מבצעית אסור מכל וכל. עם זאת, מבחנה האמיתי של פסיקת בג"ץ יהיה בביצוע, זאת במיוחד על רקע העובדה שצה"ל הפר בעבר צו ביניים של בג"ץ שאסר על השימוש בנוהל.

על צה"ל לתרגם את פסק הדין לפקודות ותדריכים ברורים, להנחות את מפקדיו להעביר את האיסור שקבע בג"ץ לחיילים בשטח, ולהבהיר להם כי אסור בהחלט להשתמש באזרחים לביצוע משימות צבאיות.