דילוג לתוכן העיקרי
מתנחלים מיידים אבנים אל שכונת ר'יית' מאחורי הגדר. צילום: נאאיל פאח'ורי, 11.5.21
תפריט
מהשטח
נושאים

מתנחלים תקפו תושבים באבנים. חיילים שליוו אותם עצרו מתנדב של בצלם ללא כל סיבה, התעללו בו, ושחררו אותו לאחר יומיים

ב-11.5.21, בסביבות השעה 17:00, תקפו עשרות מתנחלים, בהם נשים וילדים, פלסטינים תושבי שכונת ר'יית' שבמרכז העיר חברון ויידו לעברם אבנים מעבר לגדר שהצב הצבא במקום כדי לחסום את גישת הפלסטינים לרחוב הראשי. אלה יידו בחזרה אבנים לעבר המתנחלים. חיילים התעלמו מהמתנחלים והשליכו גז מדמיע ורימוני הלם לעבר התושבים הפלסטינים.

במהלך ההתקפות, מתנחלים תקפו באבנים גם את תושב השכונה נאאיל פאח'ורי, מתנדב בפרויקט המצלמות של בצלם, שעבר במקום עם בנו בן ה-10 ושכנו, בן 18. מיד לאחר מכן התנפלו על פאח'ורי שישה חיילי שוטרי מג"ב ועצרו אותו. פאח'ורי הועבר בין שלוש תחנות משטרה, נחקר, הוכה בידי חיילים כשידיו אזוקות ועיניו מכוסות, ושוחרר רק יומיים לאחר מכן ורק לאחר ששילם סכום של 4,000 ש"ח.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-6.6.21, סיפר נאאיל פאח'ורי, בן 45 ואב לשבעה, על שאירע באותו יום:

אני גר עם אשתי ושבעת הילדים שלנו בשכונת ר'יית', מול מחסום המאפייה, שנמצא במרחק של 50 מטרים מהבית שלנו. אני עובד בחנות לייצור כלי חרס.

ב-11.5.21 הייתי בחופשה מהעבודה לקראת עיד אל-פיטר ונשארתי בבית. מ-10:00 בבוקר בערך מתנחלים תקפו שכונות שסמוכות להתנחלות קריית ארבע. עקבתי אחרי זה באתרים ובפייסבוק והנחתי שהם יגיעו גם לשכונה שלנו.

בסביבות השעה 17:00 כשיצאתי מהבית כדי ללכת למכולת של המשפחה שלי, בערך שעתיים לפני ארוחת החג של עיד אל-פיטר, שמעתי תושבים צורחים מרחוק. המון מתנחלים, בכל הגילים, כולל נשים הגיעו לאזור מחסום 160, שנמצא במרחק של 200 מטרים בערך מדרום לבית שלנו. הם תקפו בתים ותושבים ליד המחסום. ראיתי יידוי אבנים הדדי בין המתנחלים לתושבים שניסו להגן על הבתים.

אחר כך המתנחלים התקדמו לשכונה שלנו ויידו אבנים על בתי התושבים. הפלסטינים יידו אבנים בחזרה בניסיון להבריח אותם. חיילים שהגיעו למקום התערבו והשליכו רימוני גז מדמיע ורימוני הלם לעבר תושבי השכונה.

כשהמתנחלים התקרבו לבית שלנו הייתי לבד. אבל אז הצטרפו אליי אחי פרג', בן 48, וצעירים מהשכונה, וכולנו עמדנו בפתח הבניין. המתנחלים יידו עלינו אבנים מאחורי הגדר שמפרידה בין הבית שלנו לכביש וניסו לפתוח את השער בגדר. סגרנו את השער מבפנים עם חוט ברזל, אבל הם הצליחו לפתוח אותו ובערך חמישים מתנחלים נכנסו לשכונה. לא הייתה לנו ברירה וזרקנו עליהם אבנים כדי להגן על עצמנו וכדי להבריח אותם מהשכונה. החיילים ירו לעברנו רימוני הלם וגז מדמיע כדי לפזר אותנו.

נאאיל פאח'ורי בסדנת הקרמיקה שלו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 19.6.17
נאאיל פאח'ורי בסדנת הקרמיקה שלו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 19.6.17

אחרי חצי שעה בערך המתנחלים יצאו מהשכונה, התמקמו ברחוב, מאחורי הגדר, והמשיכו ליידות אבנים לעבר הבתים שלנו. המשכנו לזרוק אבנים מאחורי הגדר כדי להרחיק אותם. בשלב מסוים הם עזבו, אבל בשעה 20:00 בערך הם חזרו והתאספו מאחורי מחסום המאפייה.

באותו זמן הלכתי עם הבן של השכנים, בן 18, והבן שלי, בן 10, עם עגלה, כדי לקחת את הדברים שקניתי קודם והשארתי מול מחסום המאפייה, קרוב למכולת, בגלל ההתקפה של המתנחלים. קצין שב"כ בבגדים אזרחיים ניגש אלי עם עוד אדם, שלדעתי גם היה איש מודיעין. הם בדקו את תעודת הזהות שלי ונתנו לי ללכת. כשהגענו למחסום מאפייה, המתנחלים תקפו אותנו, יידו עלינו אבנים וירקו עלינו. ואז התנפלו עליי שישה שוטרי מג"ב ולקחו אותי לתחנת המשטרה.

השוטרים אמרו שהם רק רוצים לדבר איתי. הם עיכבו אותי יותר משעה בתחנת המשטרה ואחר כך לקחו אותי בניידת לתחנת משטרת קריית ארבע, שם החזיקו אותי עם ידיים אזוקות ועיניים מכוסות עד השעה 1:30 לפנות בוקר. הייתי צמא ורעב כי לא אכלתי ולא שתיתי מהבוקר בגלל צום הרמדאן.

ב-1:30 בערך הכניסו אותי לחקירה. החוקר האשים אותי בזריקת אבנים ובתקיפת שוטרת. לא ראיתי ולא תקפתי שום שוטרת. החוקר אמר שיש עדים לזה, ושאם לא אודה הוא ישלח אותי לתחנה המשטרה עציון. כשסירבתי, לקחו אותי בניידת לתחנת עציון והושיבו אותי שם בחצר.

בזמן שישבתי שם אזוק, עם כיסוי עיניים, החיילים הכו אותי, בעטו בי וקיללו אותי אחד אחרי השני, עד 4:30 בבוקר. אחר כך הכניסו אותי לחדר שהיו בו עוד שלושה עצורים והשאירו אותי שם עד השעה 14:00 ואז העבירו אותי לכלא עופר.

בכלא עופר רופא בדק אותי ואז הכניסו אותי לחדר מעצר שבו הוחזקתי עד ה-13.5.21, בבוקר, ביום חג. בשעה 12:00 אמרו לי שיש דיון בענייני בבית המשפט. השתתפתי בו מרחוק ועורך דין ייצג אותי. השופט החליט לשחרר אותי בתנאי שאשלם 4,000 שקל. שילמתי את הקנס ושוחררתי בסביבות השעה 00:00.

בני משפחה של עציר אחר ששוחרר לקחו אותי עד מחסום קלנדיה, משם לקחתי מונית עד אל-עיזרייה. אחי אסף אותי משם ולקח אותי לבית שלו בדרום חברון, בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר.

בבוקר חזרתי הביתה. העציב אותי מאוד שאשתי והילדים בילו את החג בנסיבות כאלה, בלעדיי. הבנתי מאשתי שהם לא לבשו בגדי חג ושהיא הגישה לאורחים רק קפה, בלי ממתקי חג, בגלל המצב.

סכום הקנס, של 4,000 שקלים, הוא עצום בשביל עובד פשוט כמוני. כדי לשלם אותו אחי לווה כסף מקרובי משפחה ועכשיו אני צריך להחזיר את זה. מאוחר יותר נודע לי שעוד חמישה צעירים מהשכונה נעצרו.