דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פגיעה באזרחים לא חמושים ב"עופרת יצוקה": אירועים שבצלם העביר לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקירה

לאחר מבצע עופרת יצוקה פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 20 מקרים שבהם העלה תחקיר בצלם חשד חמור כי הצבא פעל בניגוד להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי וכי הנפגעים לא היו חמושים ולא היו מעורבים בצורה כלשהי בלחימה. להלן פירוט המקרים:


הריגת חמש בנות משפחת בעלושה - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-29.12.08 הפציץ הצבא מסגד בלב מחנה הפליטים ג'באליא, מבלי שהזהיר קודם את תושבי הבתים הסמוכים. כתוצאה מההפצצה קרסו שישה בתים, בהם ביתה של משפחת בעלושה. חמש מבנות המשפחה נהרגו: ג'וואהר בת ה-4, דינא בת ה-7, סמר בת ה-12, איכראם בת ה-14 ותחריר בת ה-17. ארבעת ילדיהם האחרים של בני הזוג נפצעו. כמו כן נפצעו עשרה מתושבי הבתים הסמוכים.

חורבות מסגד אל-עאקל ובית משפחת בעלושה הצמוד אליו. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 30.3.09
חורבות מסגד אל-עאקל ובית משפחת בעלושה הצמוד אליו. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 30.3.09

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-14.11.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי לא תיפתח חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות האירוע. הפרקליטות נימקה את החלטתה בכך ש"התקיפה כוונה לעבר מסגד אשר שימש את ארגוני הטרור לאכסון אמל"ח וכספים... טרם התקיפה, ננקטו אמצעי זהירות שונים, לשם צמצום הפגיעה באזרחים, זאת לרבות בחירת חימוש מתאים. התקיפה כוונה כלפי מטרה צבאית מובהקת, ונעשתה תוך נקיטה באמצעי הזהירות הנדרשים". [הדגשה במקור]

לקריאת עדותה של סמירה בעלושה, אם המשפחה, שנגבתה ימים ספורים לאחר האירוע, הקליקו כאן.
 

הריגת שמונה אנשים שהעמיסו בלוני חמצן על משאית - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-29.12.08, בשעות הערב, ירה חיל האויר על משאית של מסגרייה שעליה הועמסו בלוני חמצן באזור ג'באליא שבצפון רצועת עזה והרג שמונה בני אדם, ארבעה מהם קטינים: מוחמד מאדי, בן 17, ויסאם עיד, בן 14, מחמוד ר'באיין, בן 14 ואחמד ח'ילה, בן 15. כמו כן נפצעו בתקיפה שני בני אדם.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

פנייה נוספת של בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הפניה לא אותרה.

לקריאת עדותו של בעל המסגרייה הקליקוכאן

הריגת שלושה ילדים ממשפחת אל-אסטל - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-2.1.09 הפציץ מל"ט של הצבא רחוב בשכונת אל-קרארה שבח'אן יונס שבו שיחקו ילדים. בהפצצה נהרגו עבד רבו אל-אסטל, בן 8, מוחמד אל-אסטל, בן 11, עבד א-סתאר אל-אסטל, גם הוא בן 11, כולם קרובי משפחה.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הפניה לא אותרה.

לקריאת עדות על האירוע הקליקו כאן

הריגת 21 מבני משפחת א-סמוני - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ביום ראשון ה-4.1.09, ריכזו חיילים כמאה מבני משפחת א-סמוני המורחבת בבית משפחת ואאיל א-סמוני בשכונת א-זייתון בעיר עזה. למחרת בבוקר, בשעה 6:30, בעת שכמה מבני המשפחה ניסו לצאת מהבית, ירה עליהם הצבא טיל או פגז, שמפגיעתו נהרג מוחמד א-סמוני ושני אנשים אחרים נפצעו. כמה שניות לאחר מכן ירה הצבא שני פגזים או טילים נוספים שפגעו פגיעה ישירה בבית והוא קרס על יושביו. 21 מבני המשפחה נהרגו ועשרות בני משפחה נוספים נפצעו. עם ההרוגים והפצועים נמנו נשים וילדים רבים. למרות פניות חוזרות ונשנות של הצלב האדום, בצלם וארגונים נוספים לזכויות האדם מנע הצבא את חילוץ הפצועים עד ל-7.1.09. לאחר מכן הרס הצבא את המבנה על גופות ההרוגים ופינויין התאפשר רק לאחר נסיגת הצבא, כשבועיים לאחר האירוע. עם ההרוגים נמנו 9 ילדים: מוחמד, בן שישה חודשים, מועתסם, בן שנה, עזה, בת שנתיים, נסאר, בן 5, פארס, בן 12, אסחאק, בן 13, רזקה, בת 14, איסמאעיל, בן 15, והודא, בת 16.

פינוי גופות ההרוגים מחורבות בית משפחת א-סמוני עם תום מבצע
פינוי גופות ההרוגים מחורבות בית משפחת א-סמוני עם תום מבצע "עופרת יצוקה". צילום: מוחמד סבאח, 18.1.09.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 11.4.12.
מייסא א-סמוני ובתה התינוקת בבית החולים א-שיפאא בעיר עזה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 8.1.09.לקריאת עדותה של מייסא א-סמוני, שהצליחה להיחלץ מההריסות עם בתה הפעוטה, הקליקו כאן

הריגת שמונה מבני משפחת אבו חלימה - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-4.1.09 פגע פגז עם זרחן לבן ישירות בבית משפחת אבו חלימה באל-עטאטרה שבצפון רצועת עזה. אבי המשפחה סעדאללה, נהרג מפגיעה ישירה של הפגז. לאחר-מכן התלקח הזרחן והבית עלה באש. ארבעה מילדי המשפחה נשרפו למוות: שהד, בת שנה, חמזה, בן 7, זייד, בן 10 ו-עבד א-רחים, בן 13. גיסתם, ר'אדה, ובתה התינוקת, נכוו קשה. בני משפחה שלא נפגעו ניסו לפנות את ההרוגים והפצועים לבית החולים. בדרכם, פתחו עליהם חיילים באש והרגו שניים מהם: מוחמד בן 16 ומטר בן 17. ר'אדה ובתה התינוקת הגיעו בסופו של דבר לבית החולים אך ב-29.3.09 מתה ר'אדה מפצעיה.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 19.7.10.

לקריאת עדותה של ר'אדה א-חלימה, שמתה מאוחר יותר מפצעיה, הקליקו כאן

 

הריגתה של הפעוטה ויאם אל-כפארנה - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-4.1.09 הפגיז הצבא ללא התראה את בית משפחת אל-כפארנה בעיירה בית חאנון שבצפון רצועת עזה. ויאם אל-כפראנה בת ה-3 נפגעה מרסיס בראשה ומתה למחרת בבית החולים. אמה של ויאם ואחד מאחיה נפצעו גם הם, ובית המשפחה נהרס כליל.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ביום ה-28.5.12 הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"לא נמצאו אינדיקציות המקימות חשד לביצוע עבירה פלילית".

לקריאת עדותו של אביה הקליקו כאן

הריגתן של מאג'דה וריה אבו חג'אג' - תיק החקירה בעניין הריגתן נסגר בפועל כאשר הוגש כתב אישום בגין "הריגת אלמוני", שהוביל לעסקת טיעון

ב-4.1.09 הפגיז הצבא את שכונת ג'וחר א-דיכ בעיר עזה. ביתם של בני משפחת אבו חג'אג' נפגע בהפגזה והם החליטו להיענות להוראות הצבא ועזבו את המקום ביחד עם בני משפחת ספדי. שתי המשפחות, שמנו כ-31 בני אדם, 21 מהם ילדים, יצאו מהשכונה כשהן נושאות דגלים לבנים. בעת שעברו בשטח חקלאי פתוח ירה עליהן טנק של הצבא. כתוצאה מפגיעת הטיל, נהרגה מאג'דה אבו חג'אג', בת 37, ואמה, ריה אבו חג'אג, בת ה-64 נפצעה. משתתפי השיירה נמלטו כשהם נושאים אותה עמם, אך היא מתה בתוך זמן קצר. גופותיהן של שתי הנשים נשארו בשטח עד לסיום הלחימה שכן הצבא לא התיר לכוחות ההצלה להתקרב למקום.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-6.7.10 הודיע דובר צה"ל כי חקירת המקרה העלתה פערים משמעותיים בין גרסאות העדים הפלסטינים לגרסאות החיילים, ולכן לא ניתן היה לקשור, ברמה הנדרשת בפלילים, בין האירוע נשוא עדויות הפלסטינים לאירוע נשוא עדויות החיילים. לפיכך, הוגש כתב אישום נגד חייל, אך על לא על הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג', אלא על "ירי לעבר דמות". ב-12.8.12 הורשע החייל במסגרת עסקת טיעון בשימוש בלתי חוקי בנשק ובהתנהגות שאינה הולמת ונגזרו עליו 45 ימי מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי (לתקופה של שנתיים) והורדה לדרגת טוראי.

דרישת בצלם לפתוח מחדש את חקירת הריגתן של רייה ומאג'דה אבו חג'אג' בעופרת יצוקה

הריגתם של עטייה א-סמוני ובנו אחמד בן הארבע - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-4.1.09 הגיעו חיילים לביתו של עטייה א-סמוני בשכונת א-זייתון בעזה, שבו שהו עשרים מבני המשפחה. החיילים קראו לבעל הבית לצאת, וכשניגש לדלת הורו לו להרים את ידיו, ואז, מסיבה לא ברורה, ירו בו למוות. לאחר מכן המשיכו החיילים לירות לתוך הבית ופצעו קשה את בנו בן הארבע, אחמד, בחזהו וכן חמישה בני משפחה נוספים. לאחר הירי הורו החיילים לבני המשפחה לקחת את הפצועים ולעזוב את הבית ולהשאיר את גופתו של האב מאחוריהם. בני המשפחה ניסו להגיע ברגל לבית חולים, אך חיילים שפגשו בדרך אסרו עליהם להמשיך. הם מצאו מחסה בבית אחר וניסו להזעיק אמבולנס, אך נאמר להם שבשל הירי המתמשך ונוכחות הצבא לא ניתן להגיע למקום. למחרת בבוקר מת אחמד א-סמוני בן הארבע מפצעיו.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 5.6.12.

לצפייה בעדות וידיאו על האירוע הקליקו כאן

השימוש בשפיק דאהר כב"מגן אנושי" - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-4.1.09 אחר הצהריים הגיעו חיילים לבניין המגורים של שפיק דאהר, בן 53, בעיזבת עבד רבו שבמחנה פליטים ג'באליא. דאהר פתח להם את הדלת ולאחר שערכו חיפוש בבניין הם הורו לו לרכז את כל הדיירים בקומה הראשונה. למחרת בבוקר ועד שעות הצהריים הכריחו החיילים, שלבשו אפודי מגן וחבשו קסדות, את דאהר לצעוד לפניהם באיומי נשק. החיילים כפו עליו, למרות התנגדותו, להיכנס לחמישה בתים באזור ולרכז את הדיירים בכל בית בחדר אחד, ורק לאחר מכן נכנסו הם לבית וערכו בו חיפוש. בעת החיפוש בבית החמישי החלו חילופי אש והחיילים הורו לדאהר להסתתר בחדר המדרגות. עם שוך חילופי האש כעבור כמה שעות הכניסו החיילים את דאהר לאחד הבתים הקודמים שאליהם פרצו, שם נותר עד ה-7.1.09, יחד עם בני הבית.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 6.7.10.

הריגת אמל עליווה וארבעת ילדיה - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-5.1.09 ירו חיילים פגז או טיל על דירת משפחת עליווה בקומה הרביעית בבניין מגורים בשכונת א-שוג'אעייה בעזה בעת שבבית היו 11 נפשות. כתוצאה מהירי נהרגו האם, אמל עליווה, בת 40, וארבעה מילדיה, איסמאעיל, בן 6, לאנא, בת 9, מואמן, בן 12 ומועתסם, בן 13. ארבעה בני משפחה נוספים נפצעו ופונו לבית החולים א-שיפאא. לדירה נגרם נזק כבד. 

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ביום ה-28.5.12 הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"לא נמצאו אינדיקציות המקימות חשד לביצוע עבירה פלילית".

הריגתם של מוחמד אמין חג'י, שהד חג'י, מוחמד סמיר חג'י ועולא ערפאת - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-5.1.09 ירה הצבא פגז על בית משפחת חג'י בשכונת א-זייתון בעזה, הרג את אבי המשפחה, מוחמד בן ה-37 ופצע שתיים מבנותיו. כחמש דקות לאחר מכן הגיעו לבית כמה עשרות חיילים והורו לבני המשפחה לעבור לבית האח הסמוך, שם כלאו כשלושים מבני המשפחה למשך מספר שעות. לאחר מכן הורו החיילים לנשים לעזוב את הבית והתירו לשניים מהגברים להתלוות אליהם. לאחר שיצאו מהבית הצטרפו אליהם בני משפחת סמיר חג'י, ויחד מנו כ-39 איש. בדרכם הצטרפו אליהם גם 12 איש ממשפחת ערפאת. בשלב מסוים ישבו המשפחות לנוח, אבל חייל שנכח במקום ירה באוויר והורה להן להמשיך בדרכן. בני המשפחות קמו, אך לפני שהספיקו לעזוב את המקום ירו בהם חיילים, הרגו את עולא ערפאת, בת 27 ופצעו שבעה אנשים נוספים. שניים מהילדים, שהד חג'י, בת 3 ומוחמד חג'י, בן 15, מתו לאחר מכן מפצעיהם.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 16.12.12.

הריגת חמשת בני משפחת אבו עיישה - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-5.1.09 הפציץ הצבא את בית משפחת אבו עיישה המורחבת בשכונת א-נסר בעיר עזה, בעת ששלושים מבני המשפחה הסתתרו במרתף הבית. הבית קרס על יושביו וחמישה מבני המשפחה נהרגו: עומר ונהיל אבו עיישה, ושלושה מילדיהם: סייד בן ה-12, מוחמד בן ה-9 ור'יידאא בת ה-8. בני משפחה אחרים נפצעו, רובם באורח קל.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ביום ה-28.5.12 הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"לא נמצאו אינדיקציות המקימות חשד לביצוע עבירה פלילית".

הריגת שישה אנשים בחצר בית משפחת עבד א-דאיים- תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-5.1.09 ירה טנק פגזי פלאשט על בית משפחת אבו ערפה בח'אן יונס, שבסמוך אליו הוקמה סוכת אבלים בעקבות הריגתו של אחד מבני המשפחה. רסיסי הפגז פגעו בחמישה מבני המשפחה ופצעו אותם. למחרת, נורו שני פגזים, לפחות אחד מהם מסוג פלאשט, על חצר הבית שבה הוקמה סוכת האבלים. שלושה אנשים נהרגו במקום ועשרה נפצעו. שלושה מהפצועים מתו לאחר-מכן מפצעיהם ובכך הגיע מניין ההרוגים באירוע לשישה. שמות ההרוגים: ערפאת עבד א-דאיים, בן 12, אסלאם עבד א-דאיים, בן 16, ופאא אבו ג'ראד, בת 21, נאפז עבד א-דאיים, בן 22, סעיד עבד א-דאיים, בן 28, מאהר עבד א-דאיים, בן 32. 

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 13.7.10.

השימוש בסאמי מוחמד וברעד אבו סיף כב"מגנים אנושיים" - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-5.1.09, מעט אחרי חצות, הגיעו חיילים לביתו של סאמי מוחמד, בן 47, בעיזבת עבד רבו שבמחנה הפליטים ג'באליא והביאו עמם את שכנו רעד אבו סיף. החיילים נכנסו לבית, ערכו בו חיפוש, וריכזו את כל הדיירים בקומה הראשונה. למחרת בבוקר הורה אחד החיילים למוחמד ולאבו סיף לצאת לפניו מהבית. בחוץ היו עשרות חיילים. החיילים העמידו את מוחמד בראשם, כשאחריו שלושה חיילים, אחריהם אבו סיף ואחריו חיילים נוספים. שאר החיילים הלכו מאחור. לאחר מכן כפו החיילים על מוחמד באיומי נשק להיכנס לפניהם לבתי שכניו. כשהחל ירי על אחד הבתים הוציאו החיילים את מוחמד למרפסת הבית והסתתרו מאחוריו. החיילים הכריחו את מוחמד ואת אבו סיף לצעוד לפניהם, למרות התנגדותם, עד לשעות הערב, בעת שבאזור התנהלו חילופי אש, ואף העמידו את השניים בתווך בין הצדדים. בסוף היום הכניסו החיילים את השניים לאחד הבתים שאליהם פרצו קודם, ושם נשארו עד ה-7.1.09 יחד עם בני הבית.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 21.3.12.

 הריגת 11 מבני משפחת דיב, הפגזת בית הספר אל-פאח'ורה במחנה הפליטים ג'באליא - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-6.1.09 ירו חיילים פגזי מרגמה אל אתר שממנו פלסטינים ירו קודם לכן, ככל הנראה, מרגמות. הפגז פגע בסמוך לבית ספר שבו מצאו מחסה פלסטינים שנמלטו מבתיהם בהוראת הצבא, ובסמוך לבתיהם של אזרחים. בהפגזה נהרגו 36 בני אדם, בהם 32 אזרחים, 3 פעילים חמושים ואחד שלבצלם לא ידוע אם השתתף בלחימה. עם ההרוגים נמנו 11 מבני משפחת דיב המורחבת, שישבו בעת ההפגזה בחצר ביתם: נור דיב, בת 3, אסיל דיב, בת 9, עיסאם דיב, בן 13, מוסטפא דיב, בן 13, מוחמד מועין שפיק דיב, בן 16, אמאל דיב, בת 36, אלאא דיב, בת 19, פאטמה דיב, בת 21, מוחמד סמיר שפיק דיב, בן 23, שמא דיב, בת 67, סמיר דיב, בן 44. 


בית משפחת דיב לאחר ההפגזה. צילום: מוחמד סבאח, בצלם, 7.1.09.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ביום ה-13.5.12 הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"הירי באזור בוצע מטעמים מבצעיים ומוצדקים ובאופן תקין בתגובה לירי מרגמות אפקטיבי שבוצע כלפי כוח צה"ל".

לעדות על האירוע הקליקו כאן.

הריגתם של עטא עזאם ושני ילדיו - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים 

ב-6.1.09 ירו חיילים פגז פלאשט אל חצר ביתו של עטא עזאם, בן 46, והרגו אותו ושניים מבניו שהיו בחצר הבית, חסן, בן השנתיים ומוחמד, בן 13 וחצי. .

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 2.1.12.

הריגת האחים איבראהים ומוחמד אבו דקה ואיבראהים אבו טיר - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-8.1.09 ירה הצבא טיל אל רח' אל-איחסאן בשכונת עבסאן אל-כבירה שבח'אן-יונס בעת שארבעה אנשים עברו במקום. מפגיעת הטיל נהרגו במקום האחים איבראהים ומוחמד אבו דקה, ואדם נוסף, איבראהים אבו טיר נפצע פצעים אנושים ומת מאוחר יותר באותו יום בבית החולים. .

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי ביום ה-22.8.12 הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"התקיפה בוצעה לעבר אדם שהופלל כמי שמבצע ירי פצצות מרגמה לעבר ישוב ישראלי".

הריגת רווחייה א-נג'אר - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-12.1.09 נכנס הצבא לח'וזעה, במחוז ח'אן יונס שמרכז הרצועה תוך ירי מאסיבי והריסת מבנים בדחפורים. החיילים כרזו ברמקולים והורו לתושבים לפנות את בתיהם. קבוצת אנשים שהתארגנה כדי לעזוב את המקום החלה להתקדם כשבראשה רווחיה א-נג'אר, בת 47, שנשאה דגל לבן. חיילים בבית סמוך ירו בה ופצעו אותה קשה ולאחר מכן ירו גם בבת משפחתה שניסתה לפנותה ופגעו ברגלה. אנשי הקבוצה נמלטו ורווחיה א-נג'אר נותרה מוטלת ברחוב, שם נפטרה למחרת. החיילים לא אפשרו לאיש לגשת אליה וביום מותה ירו למוות בשכן, מוחמד א-נג'אר, שניסה לפנות את גופתה כשהוא נושא דגל לבן.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 16.6.10.

לקריאת עדות על האירוע הקליקו כאן

הריגת חמשת בני משפחת ארמילאת - לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-14.1.09 ירה הצבא טיל על בית משפחת ארמילאת בעיירה שייח' זאייד שבבית לאהיה. בני המשפחה, שלא נכחו בבית בעת ההפצצה, הגיעו למקום למחרת כדי לראות מה אירע לביתם. בעת ששהו במקום ירה הצבא טיל או פגז על הבית ללא כל אזהרה. מהירי נהרגו בראא ארמילאת, בן שנה, אריג' ארמילאת, בת חודשיים, סאברין ארמילאת, בת 15, אמל ארמילאת, בת 33 ועאאישה ארמילאת, בת 67.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-30.3.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי טרם התקבלה החלטה האם לפתוח בחקירת מצ"ח אודות האירוע. תשובה כזו, בחלוף 5 שנים מהאירוע המדובר, משמעה שהפרקליטות עיכבה את החלטתה לגבי חקירת התיק למשך פרק זמן כה ארוך עד שממילא לא ניתן עוד לחקור לקיים בו חקירה אפקטיבית.

הריגת מוסטפא ברכה ורסמי אבו ג'ריר - תיק החקירה נסגר ללא נקיטת צעדים משפטיים

ב-15.1.09 ירו חיילים על מוסטפא ברכה, בן 45 ורסמי אבו ג'ריר, בן 36, אזרחים שנסעו במכונית פרטית בכביש המחבר בין ח'אן יונס לרפיח ופצעו את שניהם. מיד לאחר הירי התקשר מוסטפא ברכה לאחיו כדי להזעיק עזרה וסיפר לו שמקור הירי היה כנראה טנק שעמד לצדק הדרך. האח ניסה להזעיק אמבולנס אך נאמר לו שמסוכן מדי להגיע למקום. לאחר כמה שעות הצליח האח להגיע למקום בעצמו, אך עד אז כבר לא היו השניים בין החיים.

פניית בצלם לפרקליטות הצבאית, PDF

ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ביום 6.6.12.

* הריגתן של שתי הנשים ג'יהאד אחמד ורידא עלי – לא נפתחה חקירת מצ"ח

ב-4.1.09 אחר הצהריים יצאו האלה אחמד וילדיה עביר, ג'יהאד, מועין, זוהיר ומוחמד מביתם בבית לאהיה שבצפון הרצועה בניסיון להגיע למחנה הפליטים א-נוסיראת שבמרכז הרצועה כדי להתרחק מהפצצות הצבא. המשפחה הגיעה לעיר עזה שם עלתה על מונית שבה היו שני נוסעים נוספים, בהם רידא עלי, בת 42. כשהתקרבה המונית לצומת נצרים, הבחינו הנוסעים בכלי צבאי מאחורי מכשול עפר, ככל הנראה טנק. נהג המונית החל להסתובב אך בזמן שעשה כן, נפתח ירי על המונית. מהירי נהרגו רידא עלי וג'יהאד אחמד, בת 17. כמו כן נפצעו מהירי אחד הילדים ונהג המונית, שהמשיך בנסיעה עד שהגיע לאמבולנס.

ב-27.7.10 בעקבות פרסום המקרה באתר בצלם, הודיעה מצ"ח כי נפתח תיק חקירה בעניין. ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בנימוק ש"לא נמצאו אינדיקציות המקימות חשד לביצוע עבירה פלילית".