דילוג לתוכן העיקרי
אדם ניצב במקום שבו עמד החייל כשירה במוחמד חסן שהיה על גג הבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
תפריט
מהשטח
נושאים

מוחמד חסן ניסה להגן על בית אחיו מפלישת מתנחלים וחיילים – ושילם על כך בחייו

מוחמד חסן. התמונה באדיבות המשפחה
מוחמד חסן. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שבת, 3.7.21, בסביבות השעה 18:00, נכנסה קבוצה של כשבעה מתנחלים, חלקם רעולי פנים וחלקם חמושים באלות, לכפר קוסרה שמדרום-מזרח לעיר שכם. המתנחלים יידו אבנים לעבר בית משפחת עודה, ומספר תושבים הגיעו לאזור ויידו לעברם אבנים בחזרה בניסיון להגן על הבית ולהרחיק את המתנחלים מהמקום. לאחר כרבע שעה הגיעו למקום ארבעה חיילים וכן כעשרים מתנחלים שהצטרפו ליידוי האבנים על הבית. החיילים לא נקפו אצבע כדי להפסיק את ההתקפה.

לאחר זמן מה הלכו המתנחלים והחיילים לעבר בית בבנייה, בבעלות עלי חסן, ויידו אבנים לעברו ולעבר בית סמוך. מוחמד חסן, בן 21, אחיו של עלי, עבד באותה עת על הגג ויידה לעברם אבנים בניסיון להרחיקם. תושבים נוספים יידו אף הם אבנים לעבר המתנחלים, ממרחק ניכר.

במשך דקות ספורות נמשך יידוי האבנים לעבר חסן, שמצא מחסה מאחורי הגדר של הגג. במהלך דקות אלה עמדו החיילים והמתנחלים בקרבת הבית, ככל הנראה ללא חשש ממשי לשלומם. בעוד יידוי האבנים לעבר חסן נמשך, כיוון אחד החיילים את הנשק לעברו ואז ירה ופגע בכתפו. חסן נפל על הגג. מיד לאחר מכן נכנסו כמה מתנחלים לקומת הקרקע וניפצו אריחים שנועדו לבית החדש.

נזק שהסבו המתנחלים בתוך ביתו של עלי חסן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
נזק שהסבו המתנחלים בתוך ביתו של עלי חסן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

תושבים שהגיעו למקום ניסו לעלות לגג כדי להגיש עזרה לחסן, אך החיילים מנעו זאת מהם. רק כעבור כעשר דקות עלו החיילים לגג יחד עם תושבים מהכפר וניסו לבצע בו החייאה. כחצי שעה לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס שפינה את חסן לבית חולים בישראל, שם מת מפצעיו מאוחר יותר באותו יום. ישראל החזיקה בגופתו במשך חודש, והיא הוחזרה למשפחתו רק ב-3.8.21.

לאחר הירי בחסן התפתחו עימותים בין תושבים בכפר לבין החיילים ושוטרי מג"ב שהגיעו למקום, ואשר פצעו שלושה תושבים בכדורי מתכת מצופים גומי. לאחר האירוע חסם הצבא שתיים מהכניסות של הכפר למשך כשבועיים.

גג הבית שעליו נהרג מוחמד חסן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
גג הבית שעליו נהרג מוחמד חסן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

לטענת הצבא, מוחמד חסן "השליך מגג מבנה חפץ חשוד שהתפוצץ לעבר הכוחות". אולם מתחקיר בצלם עולה כי טענה זו אינה נכונה וכי חסן יידה אבנים על קבוצה של חיילים ומתנחלים שפלשו לכפרו ותקפו את בית אחיו, שהוא עמד על גגו. הירי הקטלני של החייל בחסן בוצע בזמן שפעל כדי להגן על בית אחיו, מבלי שסיכן את חייו של מי מהמתנחלים או מהחיילים – כפי שמעידה היטב התנהגותם במהלך האירוע. ירי כזה, במקרה שבו לא נשקפת סכנת חיים ממשית ומיידית, אינו חוקי ולא ניתן להצדיקו.

במהלך העשור האחרון תיעד בצלם עשרות מקרים שבהם מתנחלים מהתנחלויות ומאחזים סמוכים לכפר תקפו את תושביו ופגעו ברכושם – בין השאר הם עקרו עצים, הציתו כלי רכב, יידו אבנים לעבר בתים ומכוניות, ובמקרה אחד אף הציתו את מסגד הכפר. בדומה למקרים אלו ואחרים, גם במקרה זה אלימות המתנחלים אינה יוזמה פרטית וספורדית אלא חלק ממדיניותה של ישראל, המאפשרת אותה ומסייעת לה - בעזרת הצבא המלווה את המתנחלים ומגונן עליהם, תוך הפעלת כוח קטלני כלפי פלסטינים המנסים להתגונן ולהגן על אדמותיהם ועל בתיהם. 

מימין, הכניסה להתנחלות מגדלים. משמאל, הכניסה לכפר קוסרה שנחסמה בידי הצבא כצעד של ענישה קולקטיבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
הכניסה לכפר קוסרה שנחסמה בידי הצבא כצעד של ענישה קולקטיבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

עווד עודה, תושב קוסרה בן 27, עלה לגג ביתו כששמע רעש בחוץ וראה מתנחלים מתקרבים אל הבית. בעדות שמסר ב-5.7.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר מה אירע אז:

עווד עודה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
עווד עודה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

במהלך ההתקפה של המתנחלים הגיעו כמה תושבים מהכפר וזרקו עליהם אבנים. תוך כדי כך הגיעו ארבעה חיילים ואז הגיעו גם עוד מתנחלים ומספרם עלה לשלושים. המתנחלים המשיכו לזרוק אבנים על הבית שלנו, ואחד החיילים ירה לעבר הבית. אחר כך המתנחלים פנו לבית בבנייה של שכן שלי עלי, שנמצא במרחק של 400 מטרים. החייל שירה קודם התקדם בראש וירה לעבר הצעירים שהגיעו למקום כדי להכריח אותם לסגת.

כשהמתנחלים הגיעו לבית של עלי הם זרקו עליו אבנים. ראיתי מגג הבית שלי את אחד הצעירים זורק אבנים על המתנחלים מגג הבית של עלי. לא זיהיתי מי זה אבל הייתי בטוח שזה עלי או אחד האחים שלו, שנמצאים שם הרבה. הצעיר, שמאוחר יותר נודע לי שזה היה מוחמד חסן, אח של עלי, התגונן מהאבנים של המתנחלים מאחורי הגדר שמקיפה את הגג. אז שמעתי ירי וראיתי את מוחמד רץ על הגג ואז נופל. הבנתי שהוא נפגע. הלכתי לשם מיד בדרך עוקפת, רחוקה מהמתנחלים. כשהגעתי לשם כבר היו שם צעירים שהגיעו בגלל הקריאות ברמקולים של המסגד. הם יידו אבנים לעבר החיילים, שהשליכו לעברם רימוני גז מדמיע. העימותים בכפר נמשכו והתפשטו עד לכניסה הראשית.

ריזקאללה אבו רידה, תושב קוסרה בן 53, עבד בחלקת האדמה שלו, במרחק של כמאתיים מטרים מביתו של עלי חסן, כששמע צעקות מכיוון הבית. כשהתקדם לשם ראה חייל וכמה מתנחלים רעולי פנים וחמושים במקלות שיידו אבנים על הבית. בעדות שמסר ב-5.7.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר:

ריזקאללה אבו רידה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
ריזקאללה אבו רידה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

ראיתי על גג הבית בחור צעיר שזרק אבנים לעבר המתנחלים כדי להדוף אותם ולהגן על הבית. הגיעו עוד מתנחלים מכיוון הבית של עווד עודה, והם כבר היו בערך שלושים. אז גם שמתי לב שהיו שם עוד שלושה חיילים, מאחורי המתנחלים. החייל שעמד מקדימה, לפני המתנחלים, הרים את הנשק וכיוון אותו לעבר הגג. הבחור שזרק אבנים מהגג התגונן מהאבנים של המתנחלים מאחורי הגדר של הגג. ברגע שהראש שלו נראה מעל לגדר החייל ירה בו. ראיתי אותו מתרחק מקצה הגג ונעלם משדה הראייה שלי, ואז שמעתי את הבחורים צועקים שהוא נפגע. כמה מתנחלים פשטו על הבית אבל אחרי כמה דקות הם נסוגו מהאזור. גם כמה מהתושבים ניסו להגיע לבית אבל החיילים לא נתנו לאף אחד להתקרב. אחר כך הגיעו כמה ג'יפים צבאיים ואמבולנס, וכמה חיילים ופרמדיקים נכנסו לבית. אחרי חצי שעה הפצוע פונה באמבולנס. בדיעבד נודע לנו שזה היה מוחמד אחיו של עלי, ושהוא נפל שהיד.