דילוג לתוכן העיקרי
המכולת במרכז הכפר טורה אל-ר'רבייה שלידה נורה למוות מונתסר זידאן. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 18.5.21
תפריט
מהשטח
נושאים

דיכוי קטלני: חיילים הרגו שלושה מפגינים בשלוש מחאות ברחבי הגדה

במהלך מאי 2021, מאז תחילת מבצע "שומר החומות", יצאו תושבים פלסטינים ברחבי הגדה למחות על הלחימה ברצועת עזה, על אלימות המשטרה במסגד אל-אקצה ועל הפינויים המתוכננים בשכונת א-שיח' ג'ראח שבמזרח ירושלים. התושבים הניפו דגלי פלסטין, הבעירו צמיגים, חסמו כבישים ויידו אבנים לעבר חיילים שנשלחו לדכא את ההפגנות. במקרים מעטים, המפגינים גם השליכו לעברם בקבוקי תבערה. החיילים השליכו לעבר המפגינים רימוני הלם וגז מדמיע וירו כדורי מתכת מצופים גומי ואש חיה. במהלך דיכוי ההפגנות, חיילים הרגו 13 מפגינים, בהם שני קטינים.

מדיניות הפתיחה באש שיישם הצבא בהפגנות אלו – המתירה לחיילים לירות אש חיה לעבר מפגינים שלא מסכנים את חייהם – היא מדיניות מופקרת, המהווה ביטוי נוסף לזלזול הבוטה של ישראל בשלומם ובחייהם של פלסטינים. מדיניות זו מנוגדת גם להוראות הפתיחה באש עליהן מצהיר הצבא, לפיהן ירי אש חיה יותר רק במקרים בהם נשקפת סכנת חיים ממשית ומיידית, שאותה לא ניתן למנוע בכל דרך אחרת. במקרים מעטים פורסם כי הצבא פתח בחקירת מצ"ח, אולם ניסיון של שנים מלמד כי מטרתן של חקירות אלו אינה הגעה לחקר האמת אלא רק טיוח ההרג, מה שמאפשר את המשך יישומה של מדיניות הפתיחה באש הקטלנית של הצבא.

בשלוש מההפגנות הללו, המתוארות למטה, הרגו החיילים שלושה מפגינים בירי חסר הצדקה של אש חיה: מונתסר זידאן, בן 29, נפצע בראשו ב-18.5.21 במהלך הפגנה בכפר טורה אל-ר'רבייה ומת מפצעיו יומיים לאחר מכן; יוסף א-נוואסרה, בן 27, נורה במותנו ב-14.5.21, במהלך הפגנה בסמוך לעיירה יעבד; וניזאר אבו זינה, בן 23, נורה בחזהו ב-14.5.21 במהלך הפגנה בסמוך לשער החקלאי שמצפון לכפר שוויכה.

את העדויות גבה תחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי.

מימין, אדם עומד בנקודה שבה נורה זידאן. משמאל, במורד הרחוב, הגג עליו עמדו החיילים. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 18.5.21
מימין, אדם עומד בנקודה שבה נורה זידאן. משמאל, במורד הרחוב, הגג עליו עמדו החיילים. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 18.5.21

הריגתו של מונתסר זידאן, בן 29, טורה אל-ר'רבייה, 18.5.21

מונתסר זידאן. התמונה באדיבות המשפחה
מונתסר זידאן. התמונה באדיבות המשפחה

במהלך הפגנה שנערכה ביום שלישי, 18.5.21, בכפר טורה אל-ר'רבייה שבצפון הגדה, עלו חיילים על גג ביתו של סאמר כבהא, בחלקו הצפוני של הכפר, הסמוך לגדר. החיילים השליכו מהגג רימוני גז מדמיע ורימוני הלם וירו כדורי מתכת מצופים גומי לעבר כמה עשרות צעירים שהתפרסו סביב הבית ובסמטאות ויידו לעברם אבנים. צעירים נוספים צפו במתרחש מהרחבה המרכזית של הכפר, במרחק של כ-150 מטרים מהבית.

בין הצעירים שהשתתפו בהפגנה היו גם שני תושבי הכפר הסמוך אום דאר, מ. ג'., בן 22 וחברו מונתסר זידאן, בן 29. השניים הגיעו לכפר בשעות אחר הצהריים ובסביבות השעה 18:00 התרחקו מאזור העימותים כדי לקנות מצרכים בחנות שברחבה המרכזית של הכפר, ותכננו לשוב לאחר-מכן לביתם. לאחר שהגיעו לרחבה המרכזית והחלו להתקדם אל החנות, ירה אחד החיילים אש חיה מגג הבית ופגע בראשו של זידאן. הוא פונה באמבולנס שהמתין בסמוך לבית חולים בג'נין, שם אושפז במחלקת טיפול נמרץ ומת מפצעיו יומיים לאחר-מכן, ב-20.5.21.

חברו מ. ג'. תיאר את האירוע בעדות שמסר ב-23.5.21 לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי:

ביום שלישי, 18.5.21, אחרי הצהריים, הלכתי עם חברי מונתסר זידאן לכפר טורה. היו שם עשרות צעירים שזרקו אבנים לעבר החיילים, שהיו על גג אחד הבתים שקרובים לגדר ההפרדה. הצטרפנו להפגנה ואחרי שעה בערך, כשהבנו שאין מקומות להסתתר בהם כדי לא להיפגע, החלטנו לקנות את מה שהיינו צריכים ולחזור הביתה. זה היה בסביבות השעה שש בערב.

היינו ברחבה שמשקיפה על הבית שבו היו החיילים, במרחק של בערך מאתיים מטרים ממנו. התקדמנו לחנות המכולת ואז שמעתי ירייה מכיוון החיילים. פתאום ראיתי את מונתסר נופל על הפנים. הרמתי אותו מייד. הכדור פגע לו בראש, מלפנים. במרחק של כמה מטרים מאיתנו היה אמבולנס של הסהר האדום והפרמדיקים הכניסו את מונתסר לאמבולנס ונסעו מהר לבית החולים בג'נין. נסעתי אתם. מונתסר לא זז ודימם מאוד מהראש.

א. ק., תושב טורה אל-ר'רבייה בן 19, היה באזור הרחבה של הכפר בעת שזידאן נורה. בעדות שמסר ב-23.5.21 לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי הוא סיפר:

בסביבות 18:00 הייתי ברחבה של הכפר, במרחק של מאתיים מטרים בערך מהמקום שבו היו החיילים, על גג של אחד הבתים. הצעירים היו מסביב לבית הזה. שמעתי בחורים אומרים שאחד החיילים מכוון את הנשק שלו, כלומר שהוא מתכוון לירות באחד המפגינים. כששמענו את זה, אני ועוד כמה בחורים התרחקנו לשולי הרחבה, כדי שהבתים של התושבים יפרידו בינינו לבין החיילים.

באותו זמן ראיתי שני בחורים שאני לא יודע מה שמם, מאחד הכפרים הסמוכים, מתקדמים ברגל לכיוון חנות המכולת. הם רצו להיכנס אליה, אבל לפני שהגיעו לשם אחד מהם נפל על הפנים. מזל שהיה שם אמבולנס. אנשים הרימו את הפצוע והכניסו אותו לאמבולנס, שנסע מהר לכיוון היציאה מהכפר. אחרי שהבחור נפצע העימותים נמשכו חצי שעה בערך ואז הכול נרגע והחיילים עזבו את המקום.

אזור ההפגנה בו הרגו חיילים את יוסף א-נוואסרה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 7.6.21
אזור ההפגנה בו הרגו חיילים את יוסף א-נוואסרה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 7.6.21

הריגתו של יוסף א-נוואסרה, בן 27, יעבד, 14.5.21

יוסף א-נוואסרה. התמונה באדיבות המשפחה
יוסף א-נוואסרה. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שישי, 14.5.21, בסביבות 13:30, יצאו כמאתיים תושבי יעבד והסביבה להפגין בצומת שמדרום לעיירה. חלק מהתושבים הניפו דגלי פלסטין ואחרים הבעירו צמיגים, חסמו באבנים את הצומת המוביל להתנחלות מבוא דותן ולכביש 60. חלקם גם יידו אבנים לעבר כמה עשרות חיילים, שעמדו בכביש שמול הצומת ובמטעי זיתים שמשני צידיו, במרחק של כמאה-מאתיים מטרים. החיילים השליכו לעבר המפגינים רימוני הלם וירו רימוני גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי.

בסביבות השעה 15:00 ירו החיילים, בהפרש של כמה דקות, שתי יריות של אש חיה לעבר המפגינים ופצעו אחד מהם ברגלו ואת השני, יוסף א-נוואסרה, תושב פחמה בן 27, במותנו. א-נוואסרה מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.

 

א.א., תושב יעבד בן 43, שהשתתף בהפגנה, סיפר בעדות שמסר ב-23.5.21 לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי:

התושבים והבחורים התאספו שם התחילו להבעיר צמיגים ולחסום את הכביש שמחבר בין הכניסה ליעבד למחסום של מבוא דותן. חיילים התפרסו על הכביש ובין העצים כדי למנוע מהתושבים להתקדם לכיוון המחסום. העימותים נמשכו מהשעה 13:30 עד אחר הצהריים. החיילים ירו עשרות רימוני גז מדמיע וכדורי "גומי". האוויר היה מלא בגז.

בסביבות השעה 15:00 עמדתי ליד בחור שאני לא מכיר. הוא אמר לי שהוא נחנק מהגז, עניתי לו: "אלוהים יעזור. אנחנו צריכים לסבול ולהחזיק מעמד". הוא המשיך לעמוד לידי, במרחק של חמישה מטרים בערך ממני. מדי פעם הרמנו אבן וזרקנו אותה לכיוון החיילים, שהיו במרחק של מאה או 150 מטרים מאיתנו. התחבאנו בין עצי הזית כדי שלא ניפגע ישירות מרימוני הגז או מכדורי ה"גומי".

אחרי כמה דקות, פתאום, בחור מהעיירה שלנו נפגע מכדור חי ברגל השמאל. במרחק של מאתיים מטרים מאיתנו, בכניסה ליעבד, עמדו שני אמבולנסים של הסהר האדום. לקחו אותו לשם והוא פונה לבית החולים בג'נין. אחרי זה הבחורים התחילו לסגת ולהתרחק כמה שאפשר, כדי לא להיפגע.

אחרי כמה דקות נדהמתי לראות את הבחור שדיבר אתי קודם נופל. רצתי אליו כדי להרים אותו. הגיעו עוד בחורים שעזרו לי ולקחנו אותו לאמבולנס. לא חשבתי שהוא פצוע קשה, כי כשהוא נפל הוא צעק שהוא נפגע בירך. כשהרמנו אותו ולקחנו אותו לאמבולנס הוא אמר "אני אמות. החיים שלי נגמרו". כשהגענו לאמבולנס הוא כבר איבד הכרה. אחרי הירי נשארתי שם וראיתי שהחיילים חזרו להשתמש בכדורי "גומי" ורימוני גז מדמיע.

 

מ.ע., תושב יעבד בן 30, תיאר בעדות טלפונית שמסר ב-7.6.21 לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי את הירי בא-נוואסרה:

ראיתי את החיילים שעמדו בין עצי הזית מכוונים את הרובים ויורים כדורי "גומי" על הבחורים. הם גם זרקו רימוני גז מדמיע ורימוני הלם. אני הייתי מאוד זהיר, וכל הזמן דאגתי שמשהו יפריד ביני לבין החיילים, כדי שלא אפגע. עד לשעה 15:00, החיילים לא השתמשו באש חיה נגד הבחורים, שהשליכו אבנים והניפו את דגלי פלסטין. אבל אז פתאום החיילים ירו אש חיה ופגעו בבחור, תושב העיירה שלנו, ברגל. הוא פונה לבית החולים, ומאוחר יותר שמעתי שלמזלו הכדור פגע רק בבשר ולא גרם נזק לעצמות.

אחר כך הבחורים הגבירו את קצב יידוי האבנים וגם את טון הקריאות והסיסמאות. בחור שהיה לידי, במרחק של עשרה מטרים בערך ממני, נפגע בירך. הוא צעק "נפצעתי! נפצעתי!" והבחורים רצו אליו ופינו אותו לאמבולנס שחיכה על הכביש הראשי בכניסה ליעבד. בזמן הפינוי ראיתי שהוא דימם מאוד.

 

השער החקלאי שלידו התקיימה ההפגנה בה הרגו החיילים את ניזאר אבו זינה.  צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם
השער החקלאי שלידו התקיימה ההפגנה בה הרגו החיילים את ניזאר אבו זינה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם

הריגתו של ניזאר אבו זינה בן 23, שוויכה, 14.5.21

ניזר אבו זינה. התמונה באדיבות המשפחה
ניזר אבו זינה. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שישי, 14.5.21, בסביבות 20:30, הגיעו כמה עשרות צעירים תושבי אזור טול-כרם לשער חקלאי בגדר ההפרדה מצפון לכפר שוויכה. חלקם הניפו דגלי פלסטין ויידו אבנים ממרחק של כ-150-100 מטרים לעבר חיילים, שעמדו מעברה השני של הגדר. החיילים השליכו לעבר המפגינים רימוני הלם וירו לעברם רימוני גז מדמיע, כדורי מתכת מצופים גומי ואש חיה.

לאחר כחצי שעה, בסביבות השעה 21:00, ירה אחד החיילים כדור חי ופגע בחזהו של ניזאר אבו זינה, תושב מחנה הפליטים טול-כרם, בן 23. אבו זינה נלקח לאמבולנס של הסהר האדום, שפינה אותו לבית חולים בטול-כרם, שם ניסו הרופאים להחיותו. מותו נקבע זמן קצר לאחר מכן.

 

ג'.נ., תושב שוויכה, בן 36, שהשתתף בהפגנה עם אחיו וקרובי משפחה נוספים, תיאר את האירוע בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי. תיאור דומה נמסר על-ידי עד נוסף.

כשהגענו למקום היו שם כבר בחורים שהגיעו לפנינו. הם התעמתו עם בערך 15 חיילים שהיו קרובים לשער. המרחק בינינו לבין החיילים היה 200-150 מטר, כי בגלל תנאי השטח אם היינו מתקרבים אליהם יותר היינו חשופים מדי. הבחורים קראו קריאות וחלק מהם הניפו דגלי פלסטין או יידו אבנים לעבר החיילים, אבל כמעט אף אבן לא הגיעה אליהם. החיילים השליכו רימוני הלם וירו רימוני גז מדמיע וכדורי "גומי".

בסביבות השעה 21:00, הייתי במרחק של כמה מטרים מניזאר אבו זינה. שמעתי יריה אחת, שפגעה בניזאר והפילה אותו. נבהלתי מאוד וברחתי מייד. התרחקתי קצת כדי לא להיפגע, פחדתי שהחיילים ימשיכו לירות עלינו. הבחורים ניסו לדבר עם ניזאר אחרי שהוא נפגע אבל הוא לא הגיב ולא זז. הם קראו לפרמדיקים של הסהר האדום שהיו שם והם פינו את ניזאר לאמבולנס ונסעו לבית החולים. זמן קצר אחרי שהוא הגיע לבית החולים הוכרז שהוא מת מפגיעת כדור בחזה.