דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שני הרוגים מירי חיילים בגדה המערבית: חשש שהצבא מאפשר ירי קטלני על מיידי אבנים

עדכון: ב-6.2.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי החקירה בעניין הריגתו של חמדי אל-פלאח הסתיימה ותיק החקירה הועבר לעיון פרקליט. ב-14.5.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק נסגר ללא הגשת כתב אישום. ב-23.4.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי החקירה בעניין הריגתו של רושדי א-תמימי הסתיימה ותיק החקירה הועבר לעיון פרקליט, וב-10.7.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק נסגר ללא הגשת כתב אישום.

מאז החל מבצע "עמוד ענן" בעזה התקיימו ברחבי הגדה המערבית הפגנות מחאה. בחלקן, יידו פלסטינים אבנים לעבר כוחות הביטחון ובכמה מהמקרים חיילים ושוטרי מג"ב הגיבו בירי אש חיה.

מבדיקת האירועים על ידי בצלם עולה חשש כי דרגי הפיקוד התירו לחיילים להשתמש באש חיה, גם בעימותים עם מיידי אבנים שאינם חמושים ובסיטואציות שבהן לא נשקפה להם סכנת חיים. שני פלסטינים נהרגו כתוצאה מכך:

  • ביום שבת, 17.11.2012, נפצע רושדי א-תמימי, בן 31 ואב לבת, מאש חיה שירו חיילים על צעירים שיידו עליהם אבנים בכפר א-נבי סאלח. הוא מת מפצעיו ביום שני, 19.11.2012.
  • ביום שני, 19.11.2012, הרגו אנשי כוחות הביטחון את חמדי אל-פלאח, בן 22, במהלך עימותים באיזור גשר חלחול-חברון על כביש 35. הוא נפגע מארבעה כדורים חיים בחזהו, בידו וברגלו. מתחקיר בצלם עולה כי אל-פלאח כיוון עט לייזר אל החיילים, וכי איש ממיידי האבנים לא היה חמוש.

עימותים בבית לחם בתגובה להתקפות הישראליות ברצועה, 20.11.12. צילום: RRB, Activestills.org
עימותים בבית לחם בתגובה להתקפות הישראליות ברצועה, 20.11.12. צילום: RRB, Activestills.org

לפחות 39 פלסטינים נוספים נפצעו מידי כוחות הביטחון מאז יום חמישי, 15.11.2012, במהלך אירועים שבהם יידו פלסטינים אבנים על אנשי כוחות הביטחון. מתוכם, 16 נפצעו מאש חיה – בהם שישה באורח קשה.

13 פלסטינים נפצעו מירי כדורי מתכת מצופים גומי – תשעה מתוכם בראשם, ועשרה נפצעו מפגיעה ישירה של רימוני גז – שבעה מתוכם בראשם. בין הנפגעים:

  • נער בן 14 שנפצע בראשו מפגיעה ישירה של רימון גז שנורה על ידי שוטר מג"ב בחברון ב-18.11.12. הפגיעה גרמה לשבר בגולגלתו. הוא מאושפז בבית החולים אל-אהלי בחברון במצב המוגדר כמוות קליני.
  • צעיר בן עשרים מבית לחם, מאושפז בבית החולים אל-אהלי בחברון כשהוא סובל משבר בגולגולת ומשטף דם במוח.

[הנתונים אינם כוללים אנשים שנפגעו משאיפת גז מדמיע או מתרסיס פלפל]

הפציעות הקשות כתוצאה מירי רימוני גז וכדורים מצופים גומי הן תוצאה ישירה של הפרקטיקה הקיימת בקרב כוחות הביטחון של ירי לא חוקי של אמצעים אלה, שבצלם תיעד בהרחבה בשנים האחרונות: חיילים ושוטרי מג"ב יורים רימוני גז עשויים אלומיניום ישירות לעבר בני אדם, למרות שהוראות הצבא אוסרות זאת. בשנים האחרונות נהרגו שני פלסטינים ונפצעו עשרות מפגיעת רימוני גז שנורו עליהם ישירות. בנוסף, כוחות הביטחון יורים כדורי גומי מטווחים קצרים ממה שמתירות ההוראות ובאופן שאינו מאפשר להימנע מפגיעה באברי גוף רגישים.

בצלם פנה במכתב דחוף לאלוף פיקוד המרכז, למפקד אוגדת איו"ש וליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש, ודרש כי לחיילים ולמפקדים בגדה יובהר לאלתר כי חל איסור מוחלט על ירי אש חיה על מיידי אבנים. לרשות אנשי כוחות הביטחון עומדים אמצעים פחות קטלניים להתמודדות עם הפגנות ועם יידוי אבנים לעברם, ושימוש בנשק קטלני במצבים כאלה מותר רק בנסיבות קיצוניות שבהן נשקפת סכנת חיים ובהעדר כל חלופה סבירה. כן דרש בצלם כי השימוש באמצעים לפיזור הפגנות כגון רימוני גז מדמיע וכדורי גומי ייעשה אך ורק על פי נהלי הפתיחה באש ובאופן שאינו מסכן חיי אדם.