דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ארגוני זכויות אדם לראש הממשלה: הפסיקו את הרג האזרחים בשטחים

מאז תחילת האינתיפאדה ועד ל-15.6.2006 נהרגו בשטחים 3,448 פלסטינים בידי כוחות הביטחון, מהם 700 קטינים מתחת לגיל 18. לפחות 1,651 מן ההרוגים לא לקחו חלק בלחימה בעת שנהרגו (לא כולל 237 בני אדם שהיו יעד להתנקשות מכוונת).

בשבוע שעבר פנו חמישה ארגונים ישראלים לזכויות האדם במכתב דחוף אל ראש הממשלה ואל שר הביטחון, בדרישה שיפעלו מיידית להפסקת הרג האזרחים הפלסטינים בשטחים, ושיעקרו מן השורש את היסודות התורמים להרג זה.

בפנייתם הציגו הארגונים, בצלם, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים, המוקד להגנת הפרט ורופאים לזכויות אדם, את הסטטיסטיקה האיומה וקבעו כי נתונים אלה הם תוצאה מצטברת של מדיניות ישראל, המתבטאת בהרחבה בלתי חוקית של הוראות הפתיחה באש, עמימות ומסרים כפולים, הפרת עיקרון הפרופורציונאליות והעדר חקירות עצמאיות.

ארגוני זכויות האדם הוסיפו כי אכן, חובתה של ישראל לנקוט בכל האמצעים הלגיטימיים העומדים לרשותה כדי להגן על חייהם ועל ביטחונם של אזרחיה, לנוכח התקפות של ארגונים פלסטינים. אכן, התקפות אלו המכוונות נגד אזרחים מהוות פשע מלחמה שאין להצדיקו. אולם לא יעלה על הדעת שמדינה ריבונית תפעל בשיטות בלתי חוקיות, שחלקן מגיע לכדי פשעי מלחמה. הארגונים שבו והזכירו כי אחת החובות המרכזיות המוטלות על ישראל על-פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, היא למזער את ההשלכות של פעולות צבאיות על האוכלוסייה האזרחית, ולהבטיח את חייהם ואת ביטחונם של האזרחים הפלסטיניים, גם בעת לחימה.