דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עתירה נגד צמצום "טווח הביטחון" בעזה

ההנחיה שניתנה לכוחות צה"ל לכוון ירי פגזים למרחק של מאה מטרים בלבד מבתי תושבים היא פקודה בלתי-חוקית בעליל, שפוגעת באזרחים ומסכנת את קציני צה"ל וחייליו בביצוע פשעי מלחמה

שישה ארגונים ישראליים ופלסטיניים לזכויות האדם עתרו הבוקר לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטת צה"ל לצמצם את "טווח הביטחון" של ירי הפגזים לרצועת עזה מ-300 למאה מטרים בלבד מבתיהם של אזרחים. ירי הפגזים אינו מדויק, וצמצומו של הטווח מסכן חיי אזרחים. ב-10.4.06, לאחר צמצום הטווח, נהרגה הילדה הדיל ר'יבן, בת 7, לאחר שפגז צה"ל פגע בביתה. רבים מבני משפחתה נפצעו.

את העתירה הגיש עו"ד מיכאל ספרד בשם עמותת רופאים לזכויות אדם, מרכז אל-מיזאן (עזה), בצלם, מרכז עזה לבריאות הנפש, האגודה לזכויות האזרח בישראל והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל. בעתירתם הדגישו הארגונים, כי לא מדובר בירי פגזים הגנתי, המופנה בזמן אמת אל מקורות האש ואל משגרי טילי הקסאם, אלא בירי אל מה שצה"ל מכנה "מרחבי שיגור הקסאם". מדובר באזורים נרחבים, שלפי המשוער שוגרו מהם טילי קסאם במועד מוקדם יותר. מכאן שמדובר בהתקפה יזומה, שתכליתה ענישה או הרתעה ולא הגנה עצמית.

פקודה בלתי-חוקית בעליל

בעתירה מצוין, כי צמצומו של "טווח הביטחון" מפר באורח חמור את עקרונות היסוד של דיני הלחימה: כלל ההבחנה בין לוחמים ואזרחים, כלל המידתיות בשימוש בכוח, והחובה המוטלת על כוחות לוחמים לנקוט באמצעי זהירות בהתקפה. בעתירה מזהירים הארגונים, כי מדובר בפקודה בלתי-חוקית בעליל, שדגל שחור של אי-חוקיות מתנוסס מעליה. קצינים וחיילים שיישמו את ההחלטה יסתכנו בביצוע פשעי מלחמה, ועל כך עלולים מוסדות בינלאומיים לנקוט נגדם בצעדים משפטיים.