דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

משרד הפנים מאיים לגרש קהילה בדואית החיה עשרות שנים בתחומי ירושלים


עדכון
: תושבי תל-עדאסה עזבו את המקום עם צאנם, כפי שהורה להם משרד הפנים לעשות עד ל-28 באוגוסט, ויצאו מהשטח המוניציפאלי של ירושלים. כיוון שהקהילה לא מצאה חלופה שתתאים לכל המשפחות, היא נאלצה להתפצל: חלק מבני הקהילה עבר לגור בביר נבאללא הסמוכה ואחרים באל-כסאראת שממזרח לרמאללה, שם התמקמו על אדמות שבבעלות תושבי א-ראם.  עם זאת, גם לאחר המעבר לשטח C של הגדה, אין בידם כל ערובה לכך שהרשויות הישראליות יאפשרו לקהילה להתקיים ולהתפתח על פי צרכיה.בתים בקהילת תל-עדאסה לפני ההריסה (יוני 2013, מימין) ואחריה, 19.8.13. צילום: עאמר עארורי, בצלם.
בתים בקהילת תל-עדאסה לפני ההריסה (יוני 2013, מימין) ואחריה, 19.8.13. צילום: עאמר עארורי, בצלם. 

ב-19.8.13, הרס משרד הפנים את כל מבני המגורים, 6 במספר, של בני הקהילה הבדואית תל-עדאסה, המונה  כ-40 נפשות, כמחציתם ילדים. הקהילה, המשתייכת לשבט אל-כעאבנה, גרה בסמוך לעיירה בית חנינא, בתוך שטחה המוניציפאלי של ירושלים. הפקחים הודיעו לבני הקהילה כי עליהם להתפנות לאלתר מהמקום, וכי אם לא יעזבו בתוך עשרה ימים יפונו בכוח. כמו כן הודיעו להם הפקחים כי עליהם לפנות את ההריסות בעצמם אחרת יחויבו לשלם עשרות אלפי שקלים על הפינוי ויהיו צפויים למעצר.

תושבים בקהילת תל-עדאסה, לפני (יוני 2013) ואחרי ההריסה (19.8.13). צילום: עאמר עארורי, בצלם
תושבים בקהילת תל-עדאסה, לפני (יוני 2013) ואחרי ההריסה (19.8.13). צילום: עאמר עארורי, בצלם

בני הקהילה חיים באזור זה מאז שנות החמישים. לאחר כיבוש הגדה וסיפוח מזרח ירושלים לא הסדירו בני הקהילה את מעמדם כתושבי מזרח ירושלים.

בשנת 1995 דרשו הרשויות מבני הקהילה לעזוב את מקום מגוריהם דאז, בסמוך לעטרות, והרסו את צריפי המגורים שלהם. בני הקהילה עברו להתגורר באתר סמוך, הקרוב יותר לעיירה ביר נבאללא, גם הוא בתוך שטחה המוניצפאלי של ירושלים. עד אז התפרנסו בני המשפחה מגידול צאן ורעייתו בלבד, אולם לאחר המעבר התחילו גם לעבד קרקעות השייכות לתושבי בית חנינא.

החל משנת 2005 מפעילות עליהם הרשויות לחץ להתפנות גם ממקום מושבם הנוכחי.

בשנת 2006 הוקמה באזור גדר ההפרדה, והקהילה נותרה כלואה בתוך מובלעת של שטח מוניציפאלי של ירושלים שממערב וממזרח לו הוקמה גדר ההפרדה, החוצצת בין בני הקהילה לבין יתר הגדה המערבית. כיוון שבני הקהילה אינם מחזיקים בתעודות זהות של תושבי מזרח ירושלים, הם אינם יכולים לנוע בתוך תחומי העיר, והגדר מונעת מהם גם גישה ליתר הגדה המערבית, ובכלל זה ליישובים הפלסטיניים הסמוכים ביר נבאללא וא-ראם שעמן יש להם קשרי משפחה ועסקים ושבהן קיבלו בעבר שירותים שונים. במשך מספר שנים קיבלו בני הקהילה מידי פעם היתרים לפרקי זמן מוגבלים למעבר במחסום קלנדיה, דבר שאיפשר להם להגיע לשאר חלקי הגדה המערבית. 

תכולת בית אחרי ההריסה. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 19.8.13
תכולת בית אחרי ההריסה. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 19.8.13

חלק מילדי הקהילה, הלומדים בעיירה ביר נבאללא, נאלצים ללון אצל קרובי משפחה בעיירה, ומגיעים לביתם רק לעיתים רחוקות. יתר הילדים גרים בבית ולומדים בבית חנינא שבשטחה המוניציפאלי של ירושלים. הקהילה מעולם לא חוברה לתשתיות המים או החשמל של ירושלים.

בצלם קורא לממשלת ישראל להכיר בזכויות תושבי תל-עדאסה החיים באזור זה עשרות שנים. לבני הקהילה אין שום מקום מגורים חלופי ועל הרשויות למצוא, בהסכמה עמם, פתרון למצוקתם. הריסת בתיהם וגירושם אסורים על-פי המשפט הבינלאומי ומותירים אותם ללא קורת גג ואמצעי מחייה.