דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בפעם השנייה החודש הודיע המנהל האזרחי לתושבים בקהילת איבזיק כי עליהם להתפנות מבתיהם למשך 18 שעות בשל אימוני הצבא

תושבים בקהילת איבזיק, 6.3.13. צילום: בצלם
תושבים בקהילת איבזיק, 6.3.13. צילום: בצלם

אתמול, יום ב', ה-25.5.15, הגיעו נציגי המנהל האזרחי לקהילת איבזיק שבבקעה והודיעו בעל פה לארבע משפחות מהקהילה כי הצבא יקיים היום (יום ג', 26.5.15) אימונים סמוך לבתיהן וכי עליהן לפנות אותם למשך כל שעות היום - מהשעה 6:00 בבוקר ועד חצות. המשפחות מונות 19 נפשות, בהן חמישה קטינים.

בתחילת החודש הורה המנהל האזרחי למאות תושבים החיים בשבע קהילות שונות בבקעה לפנות את בתיהם, בהתראה קצרה, לפרקי זמן משתנים. גם אז נטען בפני התושבים ששטח מגוריהן נחוץ לצבא לצורך אימונים. בין המשפחות שפונו היו גם עשר משפחות מקהילת איבזיק, המונות כ–50 תושבים, כמחציתם קטינים – בהן ארבע המשפחות שנדרשו להתפנות היום. במהלך השנתיים האחרונות פונו תושבים מהקהילה למעלה מ-20 פעמים בשל אימוני הצבא.

הדרישה מהמשפחות לפנות את בתיהן, ולו לזמן קצר, גורמת להם קשיים רבים שכן אין להם מקום מוסדר לשהות בו והם נאלצים לדאוג למזון ולמשקה לכל בני המשפחה הרחק מהבית, בתנאי מזג האוויר הקשים בבקעה. בתחילת החודש, הסב הפינוי נזקים כספיים לקהילות, המתפרנסות מגידול צאן וחקלאות: חלק מבני הצאן שנותרו מאחור מתו בהיעדר טיפול והשגחה. בנוסף, האימונים גרמו לשרפות ואדמות מרעה ושדות מעובדים נשרפו. שדות אחרים נרמסו על-ידי הכוחות.

הגברת תכיפות האימונים באזור הבקעה במהלך שלוש השנים האחרונות הנה מדיניות רשמית של הצבא, שאחת ממטרותיה המוצהרות היא מניעת מגורים מפלסטינים באדמות עליהן הכריזה ישראל כשטחי אש. על פי המשפט ההומינטארי הבינלאומי, מדינה כובשת רשאית לפעול בתוך השטח הכבוש משני שיקולים בלבד: טובת האוכלוסייה המקומית ושיקולים צבאיים מידיים הקשורים לפעולת הצבא בשטח הכבוש. ישראל ככוח כובש אינה רשאית להשתמש בקרקע לצרכים צבאיים כלליים, כמו אימונים למלחמה ואימונים כלליים של הצבא. בוודאי שהיא אינה רשאית לפגוע בפרנסת תושבים מוגנים באמתלה זו ולפעול לגירושם מבתיהם.

על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות לצורכי אימונים, ואת כל הפעולות האחרות שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים להתפנות מהאזור. מחובתה של ישראל לאפשר לתושבים להמשיך לנהל את אורח חייהם, ובכלל זה עליה לאפשר להם לבנות את בתיהם באופן חוקי ולהשתמש במקורות המים.