דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

איש לא ייתן את הדין על הריגת נער בן 14 שקטף צמחים לפרנסת משפחתו

יוסף א-שוואמרה צילום: עבד אל-השלמון, EPAבמארס השנה ירו חיילים למוות ביוסף א-שוואמרה בן ה-14 כאשר עבר דרך פרצה בגדר ההפרדה כדי לקטוף צמח מאכל לפרנסת משפחתו. מתחקיר בצלם עלה כי הוא נורה לאור יום, ללא אזהרה ומבלי שסיכן איש. רקע על המקרה.

כארבעה חודשים לאחר המקרה, ב-10.7.14, הודיע לבצלם סא"ל רונן הירש, הפרקליט לעניינים מבצעיים, כי הפרקליט הצבאי הראשי החליט לסגור את תיק החקירה מבלי להעמיד איש לדין, "בהיעדר חשד לחריגה מכללי הפתיחה באש ולמעורבות גורם צבאי כלשהו בפלילים". במכתבו מסר סא"ל הירש, בין השאר, כי ארבעה חיילים המתינו במקום במארב, ולאחר שזיהו שלושה פלסטינים שחצו את גדר ההפרדה, לאחר שחיבלו בה, הם ביצעו נוהל מעצר חשוד. בסופו ירה אחד החיילים לעבר החלק התחתון של רגלו של א-שוואמרה, אך פגע במותנו והוא נהרג.

ב-14.7.14 פנה בצלם למצ"ח בבקשה לקבל לידיו את העתק תיק החקירה בכדי לשקול הגשת ערר על ההחלטה לסגור את התיק מבלי להגיש כתב אישום.

כבר עתה, עוד לפני קבלת העתק תיק החקירה, נראה כי חקירת מצ"ח והחלטת הפרקליט הצבאי הראשי התבססו רק על בחינה של התנהלות החיילים באירוע עצמו, תוך התעלמות מההנחיות שניתנו לחיילים ומההחלטה להציב מארב חמוש במקום זה.

ראשית, כוחות הביטחון באיזור מודעים לכך שבעונה זו חוצים פלסטינים את הגדר בדיוק במקום זה כדי לקטוף עכוב באדמותיהם שלהם, שנותרו מצידה השני של הגדר. בהתחשב במציאות זו, ההחלטה להציב במקום מארב של חיילים חמושים בנשק חי חמורה ומלמדת לכל הפחות על שיקול דעת לקוי.

שנית, הוראות הפתיחה באש של הצבא אוסרות על ירי חי בפלסטינים המנסים לחצות את גדר ההפרדה אם הם אינם מהווים סכנה. אולם, ההוראות מנוסחות כך שהאיסור על הירי מוגדר כחריג ואילו הכלל הוא כי פלסטיני המבקש לחצות את גדר ההפרדה נחשב ל"חשוד בפשע מסוכן". ניסוח ההוראות בצורה כזו מביא, כמעט בהכרח, לירי קטלני במצבים שבהן הוא אינו מוצדק גם לפי ההוראות עצמן. לפיכך, האחריות לפגיעה במקרים כאלה מוטלת גם על מנסחי ההוראות ולא ניתן להסתפק בחקירה רק של החיילים בשטח.

הקביעה כי החיילים פעלו במקרה זה כדין נותנת גיבוי לתוצאה הקטלנית הבלתי נסבלת של האירוע: הריגתו של ילד בן 14, לאור יום, מבלי שסיכן אדם כלשהו. בין אם החיילים פעלו לפי ההוראות כפי שטען סא"ל הירש ובין אם לאו, ברור שאי אפשר להשלים עם תוצאה מזעזעת זו. האחריות לכך מוטלת על הדרג הפיקודי הבכיר ועל הדרג המשפטי, האחראים לניסוח הפקודות, לקביעת מדיניות המארבים ולסגירת תיק החקירה על המסר הגלום בכך לעתיד לבוא.

EPA, יוסף א-שוואמרה ליד גדר ההפרדה, אוקטובר 2013. צילום: עבד אל-השלמון.
EPA, יוסף א-שוואמרה ליד גדר ההפרדה, אוקטובר 2013. צילום: עבד אל-השלמון. הקליקו על התמונה להגדלה ולתמונות נוספות.    

רקע על המקרה:

בבוקר יום רביעי ה-19.3.14, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, ירו חיילים בנער יוסף א-שוואמרה בן ה-14 והרגו אותו בעת שחצה את גדר ההפרדה. א-שוואמרה, תושב הכפר דיר אל-עסל אל-פוקא שמדרום מערב לחברון, נורה בעת שהוא ושניים מחבריו, ז.ש., בן 13, ואל-מונתסר באללה א-דרדון, בן 18 חצו את הגדר דרך פרצה רחבה. שני הנערים שלא נפגעו מהירי נלקחו על ידי החיילים לחקירה בתחנת המשטרה בקריית ארבע ושוחררו מאוחר יותר באותו יום.

מתחקיר בצלם עולה כי שלושת הנערים היו במקום על מנת לקטוף את צמח העכוב (עכובית הגלגל) במסגרת הקטיף העונתי שנעשה בתקופה זו של השנה, ומהווה מקור פרנסה חשוב לתושבים. גדר ההפרדה באזור זה הוקמה בתוך שטח הגדה, במרחק של כ-200 מטרים מזרחית לקו הירוק וסמוך לבתי הכפר. מצידה המערבי נותר שטח חקלאי השייך למשפחתו של א-שוואמרה, אליה יצאו הנערים.

בקטע זה של הגדר פעורה פרצה גדולה מזה כשנתיים. הנערים עברו בה וחצו את כביש הסיור שמצדה השני. שני הנערים מסרו לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש כי כאשר ירדו מהכביש שמעו שלוש או ארבע יריות, וכי לירי לא קדמה כל קריאת אזהרה. א-שוואמרה נפגע מהירי והצליח להגיע בחזרה לכביש, בסיוע אחד מחבריו. בשלב זה הגיחו מספר חיילים מהמארב במרחק של כמה עשרות מטרים מהנערים. החיילים הגישו עזרה ראשונה לא-שוואמרה הפצוע ועצרו את שני חבריו והוא פונה באמבולנס צבאי לבית החולים סורוקה, שם נקבע מותו. בבדיקה חיצונית של הגופה שנערכה בבית החולים עאליה בחברון, לשם הועברה גופתו של א-שוואמרה, נמצא כי הוא נפגע מכדור אחד בירכו השמאלית.