Skip to main content
القائمة
تحديثات من الميدان
المواضيع

ניוזלטר ינואר 2020

 

כן תוכנית טראמפ, לא תוכנית טראמפ - הכיבוש ממשיך וכך גם עבודתנו.
רצינו, דווקא השבוע, לשתף אתכם בכמה עדכונים מהשטח מהתקופה האחרונה.


שלום חברים,    

בשנת 2019 הרגו כוחות הביטחון 133 פלסטינים, 28 מהם היו קטינים. תחקירים שערך בצלם העלו שרובם המכריע נהרגו כתוצאה ממדיניות הפתיחה באש המופקרת שמיישמת ישראל בשטחים: הפצצת אזורים מאוכלסים בצפיפות, ירי בלתי חוקי על מפגינים לא חמושים בסמוך לגדר וירי במהלך אירועי תקיפה ויידוי אבנים בנסיבות שבהן לא נשקפה לאיש סכנת חיים.

העובדה שמדובר במקרים כה רבים, לא מאפשרת להציג במלואו את סיפורו של כל אחד מהאנשים שנהרגו, שחייהם נגדעו באחת ושמשפחתם לעולם לא תתאושש באמת ולא תשוב להיות כשהייתה. תיעוד וידיאו מאפשר לעיתים חשיפה של סיפור, כמו זה של עומר אל-בדווי, צעיר בן 22 ממחנה הפליטים אל-ערוב, שיצא מביתו כדי לכבות אש שפרצה בחזית ביתו, כתוצאה מבקבוק תבערה שהשליכו ילדים ונערים מהמחנה לעבר חיילים. אל-בדווי נהג כפי שהיה נוהג כל אדם אחר בנסיבות אלה. אבל בדיוק אז ירה בו חייל וכעבור שעה הוא מת מפצעיו. הירי בעומר, נפילתו ופינויו, כשהוא פצוע ומדמם, תועדו על ידי עיתונאים שהיו במקום והצליחו לספק למשך כמה רגעים הצצה לסיפור שלו, בתוך שגרת ההרג והעוול. 

מדי שנה מפרסם בצלם סיכום שנתי מסוג זה, ולמרות תנודות כאלה או אחרות בנתונים, המציאות נותרה כשהייתה: ישראל מסרבת לשנות את מדיניות הפתיחה  באש, על אף תוצאותיה המחרידות. והכיבוש, שכבר מזמן אינו זמני, רק הולך ומעמיק. הקשר בין הדברים הוא, כמובן, מובן – הרי לא ניתן להמשיך ולתחזק את הכיבוש ללא שימוש באלימות.  
 

אבל יש גם חדשות טובות: הכיבוש אינו כוח טבע אלא בחירה של בני אדם. ובני האדם הם אלה שגם יכולים – וחייבים – לפעול כדי לסיימו וכדי להבטיח עתיד אחר פה.  

בתקווה לימים טובים יותר,


איל שגיב
רכז מידע בבצלם 

 

*** 

  • במהלך חודשי המסיק סבלו משפחות פלסטיניות רבות, בעיקר בצפון הגדה, מפגיעה קשה ומכוונת במטעי הזיתים שלהן על ידי מתנחלים – שפעלו בגיבוי מלא, ואף בשיתוף פעולה, של הצבא. גידול זיתים בגדה המערבית אינו תחביב, אלא ענף פרנסה מרכזי של אלפי משקי בית. במקרים שבהם מטעי הזיתים נמצאים על אדמות שעל חלקן או בצמוד אליהן הוקמו התנחלויות, ישראל מונעת מהם למסוק את העצים כרצונם – בין באמצעות אלימות של מתנחלים או הגבלות דרקוניות על חופש התנועה שלהם. במהלך המסיק האחרון תיעדנו עשרות מקרים של תקיפת מוסקים על ידי מתנחלים, השחתת עצים וציוד חקלאי, גניבת זיתים ומניעת מסיק על ידי הצבא. עדויות בעלי המטעים, המוצגות כאן על גבי מפה אינטראקטיבית,
     חושפות את מנגנון הנישול והגזל, במעטפת של תיאום צבאי ודאגה לסדר הציבורי.   
  • האם ישנן נסיבות היכולות להצדיק ירי לעבר אדם שאינו מסכן איש, ללא כל אזהרה? ברור שלא. ועדיין – במהלך החודשים אוקטובר-דצמבר 2019, הציב הצבא חיילים בסמוך לגדר ההפרדה באזור טול כרם, אשר ארבו לעובדים פלסטינים שניסו להיכנס לישראל, ללא היתר, דרך פרצות בגדר. כאשר העובדים הגיעו למקום – החיילים ירו ברגליהם. בצלם תיעד למעלה מעשרה מקרים כאלה.  
  • פורום השואה העולמי החמישי, שהתכנס בירושלים לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ, נוצל על ידי נתניהו כדי לקרוא למנהיגי העולם לגבות את העמדה הישראלית המתחמקת-מופרכת, הטוענת כי לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג אין סמכות שיפוט בשטחים הפלסטינים הכבושים וכי מדובר ב"גזירות חדשות על העם היהודי - גזירות אנטישמיות של בית הדין הבינלאומי". ההשוואה בין מאמציו של עם לזכות בצדק לבין אנטישמיות היא לא רק בגידה בתקוות הפלסטינים לחירות ולכבוד אנושי - אלא חלק מגסיסתם האיטית של לקחי השואה. חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, כתב על המהלך הציני והבלתי מוסרי של נתניהו - והוא מופיע באנגלית באתר הארץ, ובעברית באתר שיחה מקומית.   
  • ומה עשו חיילים בעיזבת א-טביב, ביום אפור אחד בסוף נובמבר? הטרידו משפחה פלסטינית שהניפה דגל על גדר הבית שלה. סרטון מהעימות המילולי בין בעלי הבית לבין החיילים חושף את האדנות, היהירות והגסות של החיילים. זהו חומר הגלם של הכיבוש.
  • בחודש שעבר ציינו 30 שנה לבצלם, וקיימנו אירוע במהלכו השקנו את הפרסום האחרון שלנו – "קצה הקרחון: קורבן אחד בשנה, כפול שלושים". סלמא א-דיבעי, תחקירנית בצלם ותיקה, נאמה במהלכו וסיפרה על המסע שעברה במהלך 16 השנים שהיא איתנו – מסע נחוש, אמיץ ומקצועי לעילא. מסע שהוא מאבק. הנאום האישי והמטלטל של סלמא פורסם במדור "הזירה" של הארץ, וחושף טפח מהשליחות שלקחה על עצמה.

 

בצלם בתקשורת:  

 

בצלם מודה ללמעלה מ-1020 תורמים, בהם 700 ישראלים, שלקחו חלק בקמפיין מימון ההמונים שלנו במהלך דצמבר 2019 ותרמו יותר מ-500,000 ש״ח. כל תרומה, כל סכום, מחזקים אותנו ומגבירים את יכולתנו לפעול לסיום הכיבוש. 
 

צילום תמונה פותחת: מוחמד סבאח