בצלם בתקשורת

בצלם בתקשורת

11.12.16

מארגון ''בצלם'', שאסף את העדויות, נמסר: "תמוה שבתקציב הביטחון, אשר מצליח לממן את 600 החיילים ששומרים על 800 מתנחלי חברון, לא נמצא כסף לקנות לחיילים סבון. הצבא מתייחס לבתי הפלסטינים בחברון כאל בית מלון שאת שירותיו ניתן לקבל מתי שרוצים ובחינם. זו שגרת הכיבוש המתנהל כמעט חמישים שנה: כניסה של הצבא לבית פרטי היא אקט אלים ומשפיל שמטיל אימה על תושבי הבית, ופוגע בפרטיותם ובאפשרותם לקיים חיים נורמליים".

22.10.16

הנאום של מנכ״ל "בצלם", חגי אלעד, במועצת הביטחון של האו"ם, צריך להיות המצע המעודכן של האופוזיציה לממשלת הכיבוש והסיפוח של בנימין נתניהו. אלעד נגע בלב העניין: הכיבוש חייב להסתיים. 49 שנות עוול ודיכוי של הפלסטינים והתפשטות ללא שובע של ההתנחלות הישראלית צריכות להגיע לקצן. אין נושא לאומי חשוב יותר, ואין בכלל נושא אחר שראוי ללכד את מתנגדי הממשלה הנוכחית. כולם צריכים לשנן רק דבר אחד: די לכיבוש.

19.10.16

כמעט שבוע חלף מאז נאומו של מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד במועצת האו"ם, והרשת עדיין גועשת. גולשת אחת תוהה "למה לנו אין כיכר לתלות אותו בה?" אחרת מודה "אשמח אם הציבור ישבור להם את העצמות", שלישי ממליץ על "שלילת אזרחות וגירוש".

נדמה שאיש כבר לא מזדעזע. טוקבקיסטים, נו, אתם יודעים. רק שהאנשים האלה כתבו את הדברים בדף הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה, לצד הגולש שהכריז:
"במדינה מתוקנת היו שותים את הדם שלו (של מנכ"ל בצלם) בישיבת הכנסת הראשונה", והוסיף: "נ"ב היידה ביבי".

וזה רק מדגם קטנטן מהתגובות בעמוד של נתניהו, שרץ להתלונן לחבר'ה על בצלם. במקביל, התרבו בפייסבוק הקריאות להעניש את אנשי בצלם בעוון בגידה, לצד השוואות לנאצים, איחולי מוות (כולל גולש שתהה "יש מישהו בקהל שמתנדב לדפוק לבן־זונה כדור בראש?") ולא מעט אנשים שהסבירו בקור־רוח שחגי אלעד הוא "מוסר", ואתם יודעים מה עושים למוסרים.

זה לא מפתיע, כמובן. כשאופיר אקוניס, שר בממשלה, כותב על בצלם "ולמלשינים אל תהי תקווה", וכשיודעים מה הקשר בין מלשין ומוסר (ומה הקשר בין מוסר ורודף) – אין להתפלא שיש מי שחושב על זה באופן פרקטי.

אבל בואו נניח רגע לשאלה למה נתניהו מאפשר את ההשתלחויות האלימות האלה בדף הפייסבוק שלו. או מה יקרה אם מישהו יחליט פתאום שבאמת לא צריכה להיות תקווה למלשינים. או איך דווקא ראש הממשלה, שבדרך כלל אוהב לדבר באו"ם, חושב פתאום שזה לא בסדר. בואו נדבר רק על מה לא בסדר במה שאמר אלעד באו"ם. אתם יודעים מה? בואו נשאל פשוט מה בעצם אמר אלעד באו"ם.

אוקיי, אתם יושבים? הוא אמר שיש כיבוש. אכן, שוֹק.

1.4.16

מגיל 17 הוא עובד כסנדלר המתמחה בתפירת נעלי נשים. הוא עבד בתל אביב, ביפו, בתחנה המרכזית ואפילו בחיפה. עד היום הוא זוכר את שמות האנשים שאיתם ובשבילם עבד. האיש, עני מרוד, פיסח, שחלם כנער להיות צלם וזכה לעלבונות - הוא שצילם את תקרית הירי בחברון שהרעידה את כל המדינה.
עימאד אבו שמסיה בן ה-46 מתגורר עם אשתו וילדיו בתל רומיידה שבגזרת חברון. על גג הבית שלו עמדה של צה"ל ולמטה, ליד המיטה, מכונת התפירה בה הוא תופר נעלי נשים. הוא חלם להיות צלם עיתונות, אבל הסתפק בלהיות סנדלר.

29.3.16

ההערה השנייה: מילה לזכותו של ארגון "בצלם", שתחקירן מטעמו צילם את הסרטון. הארגון הזה עושה עבודת קודש בהגנה על החוסן המוסרי והביטחוני של ישראל. הצלם הגיבור אלכס ליבק החביא בגרב את סרט הצילום שבו הנציח את המחבלים החיים מוּרדים מקו 300, צילומים שהביאו לחשיפת הרצח ולהתפוצצות הפרשה. בזמן אמת הוצגו ליבק, העיתון "חדשות" שפירסם את התמונות בניגוד להוראת הצנזורה וכל מי שניסה לעסוק בעניין כאויבי העם, שמנסים לפרק את שב"כ ולפגוע בביטחון המדינה. היום מתגאה הארגון (בצדק) בניקוי האורוות שעבר בעקבות הפרשה ומציג את אותן תמונות באתר האינטרנט שלו. אין כמו ראשי השב"כ מאז להעיד עד כמה תרם הפרסום ההוא לשירות להיות גוף הרבה יותר ערכי, מוסרי, שומר חוק, ובעיקר חזק.

27.3.16

"קיים זעזוע עמוק ממה שראינו. לא רק מהמעשה, אלא בעיקר מהאדישות של הסובבים" – כך אמר אתמול (חמישי) מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד, בריאיון לאולפן וואלה! NEWS בנושא הסרטון שתיעד את ירי החייל במחבל הפצוע בחברון. אלעד הסביר כי "בצלם" עסקה בנושא הוצאתם להורג של מחבלים מאז החל גל הטרור בחודש אוקטובר, אך הפניות לא טופלו. יתרה מזו, לטענתו, "ראינו הצטברות של עוד ועוד התבטאויות מדמויות ציבוריות, מראש הממשלה מטה, שבעצם יצרו אווירה ציבורית שקוראת להרג של מפגעים בכל סיטואציה, גם כשאין סיכון".

אלעד סיפר כי הסרטון צולם על ידי מתנדב בארגונו, המשתתף בפרויקט שנועד לספק לפלסטינים בגדה המערבית מצלמות כדי "שאנשים יוכלו לצלם את מה שקורה בסביבה שהם חיים". לדבריו, מטרת הפרויקט היא יצירת "עיתונות אזרחית". הוא הסביר כי "רוב הזמן מדובר בשגרת הכיבוש ולכן זה זוכה לפחות הד תקשורתי, אבל בגלל התיעוד הדרמטי והמזעזע, זה קיבל את החשיפה ההולמת".

24.2.16

מניעת שינה, לעתים למשך כמה ימים, כבילת הידיים והרגליים לכיסא והגבלת תנועה במשך שעות ארוכות, צעקות, קללות גסות, איומים, יריקות והשפלות, חשיפה לתנאי קור וחום, מזון מועט ובאיכות ירודה, מניעת מקלחת והחלפת בגדים במשך ימים ושבועות, כליאה בצינוק קטן ומצחין, לרוב בבידוד, לימים ארוכים. כך נראית חקירה שגרתית במתקן החקירות של שב"כ בבית הסוהר שקמה באשקלון - לפי דוח של ארגון בצלם והמוקד להגנת הפרט שבדק חקירת פלסטינים החשודים בעבירות ביטחון. חשיפת שיטות החקירה נגד העצורים בפרשת דומא עוררה אמנם סערה, אך מהדוח עלה כי מדובר בשיטות חקירה שגרתית נגד עצירים פלסטינים.

24.2.16

"אילצו אותי לשבת במשך שלושה או ארבעה ימים על כיסא נמוך מאוד בחדר קפוא, כשהמזגן דלוק כל הזמן על קירור. התלוננתי שאני רוצה לראות רופא כי באיזשהו שלב הרגשתי רע, ורק אחרי יומיים נבדקתי. הרופא הגיש לי כדור אקמול ובזה הסתיים הטיפול הרפואי. ההתנהגות אליי הייתה רעה מאוד. הכניסו אותי לצינוק קטן ומזוהם שבו הייתי עצור למשך חודש. היה בו אור חזק שדלק 24 שעות ביממה. יום אחד אחרי חודש פתאום הודיעו לי שמשחררים אותי. שבתי הביתה וסבלתי במשך תקופה ארוכה מכאבים בגוף ובעיקר באזור הגב".

הייתה לכך גם השפעה נפשית עליך?
"אני לא מעוניין לדבר על זה".

כך תיאר ל-ynet ע', פלסטיני בשנות ה-30 לחייו ממחנה פליטים ליד רמאללה, את התקופה שבה היה נתון במעצר במתקן החקירות של כלא ''שקמה'' שבאשקלון בשנת 2013. דו"ח חדש שמפרסמים הבוקר (יום ד') ארגון "בצלם" והמוקד להגנת הפרט טוען כי חוויותיו של ע' הן מציאות שגרתית במתקן החקירות. מחברי הדו"ח אספו עדויות של 116 עצירים ביטחוניים פלסטיניים, שנחקרו בכלא "שקמה" בין אוגוסט 2013 למרס 2014.

18.2.16

"שפל חדש": מנכ״ל ארגון 'בצלם', חגי אלעד, שלח היום (חמישי) מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו ביקש לשחרר באופן מיידי את העציר המנהלי מוחמד אלקיק, השובת רעב מזה 86 ימים. אלקיק, כתב ערוץ החדשות הסעודי "אלמג'ד", נעצר בחודש נובמבר האחרון בביתו שבאזור חברון על רקע מעורבותו בטרור, ומאז הוא שובת רעב. הוא מאושפז בבית החולים העמק שבפעולה במצב אנוש.

במכתב מותח אלעד ביקורת על פסיקתם של שופטי בג״ץ, שסירבו לבקשתו של של אלקיק לעבור לבית חולים ברמאללה, בטענה שאם מערכת הביטחון תבקש לעצרו שוב בעתיד, הדבר יהיה כרוך בסיכון חייהם של חיילים. ״עמדה זו מבטאת שפל חדש של יחס אינסטרומנטלי לבני אדם", הוא כתב, "ברור שטענה כזו אינה יכולה להצדיק את המשך החזקתו בבית החולים בעפולה בניגוד לרצונו המפורש. העובדה שבית המשפט קיבל טענה זו מעידה יותר על השופטים מאשר על סבירותה של הטענה".

24.1.16

מטרת הקמפיין לקדם את הצעת החוק של שרת המשפטים, איילת שקד, לחייב ארגונים חברתיים לחשוף את מקורות המימון הזרים שלהם. בעקבות פרסום הסרטון, התקבלו בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פניות ובהן קריאה לפתוח בחקירה פלילית נגד מי שעומד מאחורי הקמפיין, שטענה כי הוא תמיר את דמם של הפעילים ומהווה הסתה לאלימות.

"אכן מדובר בסרטון בוטה ובעייתי מאד, וטוב היה לולא פורסם", נכתב בתשובת המשנה לפרקליט המדינה למרכז הרפורמי לדת ומדינה שהיה בין הפונים. "עם זאת אנו סבורים כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בגין פרסום הסרטון האמור. נוכח לשון החוק נראה כי הסרטון, על אף שכאמור הינו בעייתי מאד בעינינו, אינו עולה כדי עבירה של הסתה לאלימות".