קהילות בסכנת גירוש

קהילות בסכנת גירוש - בלוג

20.6.17

המנהל האזרחי עקר מאות עצי פרי והשחית שדות באדמות בבעלות פלסטינית פרטית בבקעת הירדן

בחודשיים האחרונים פשטו כוחות ישראליים על שתי קהילות פלסטיניות בבקעה, עקרו והחרימו עצי זית ודקלי תמר והשחיתו שדות מלונים ופקוסים, כולם באדמות בבעלות פלסטינית פרטית. ישראל השתלטה על יותר משלושה רבעים מאדמות בקעת הירדן וצפון ים המלח באמצעים שונים, והעבירה מיליון וחצי דונם מהם לרשות המועצות האזוריות של ההתנחלויות באזור. בשנים האחרונות אף החריפה את צעדיה והיא פועלת לגירוש קהילות פלסטיניות באזור. רק חלק מזערי מאדמות הבקעה נותר בידיים פלסטיניות, אך עקירת המטעים והשדות ממחישה כיצד ישראל מתנכלת גם לבעלי האדמות הללו.

דחפור מוביל דקלי תמר שעקרו אנשי המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.4.17
25.4.17

המנהל האזרחי הרס פעם שנייה השנה בית של משפחה בקהילת בדו אל-באבא

ב-19.04.17 הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת בדו אל-באבא הסמוכה לאל-עיזרייה, מצפון-מזרח לירושלים. הכוחות הרסו קרוואן ששטחו 45 מ"ר, ואשר התקבל כתרומה מארגון סיוע ושימש למגורי משפחה בת שבע נפשות, בהן שני קטינים, שביתה הקודם נהרס על-ידי הרשויות ב-26.1.17. קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחם E1, שבו מתכננת ישראל להרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים כדי ליצור רצף בנוי בינה לבין ירושלים. פעולת ההריסה האחרונה בקהילה הייתה בתאריך 26.01.2017, אז הרסו את אוהלי המגורים של שלוש משפחות ושתי מכלאות צאן.

קרוואנים בבדו אל-באבא על רקע העיירה אל-עיזרייה. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 9.8.15
23.4.17

המנהל האזרחי פינה תשע משפחות ללילה שלם בתואנה שהצבא צריך להתאמן ליד בתיהן

ב-5.4.17 פינה המנהל האזרחי מבתיהן תשע משפחות מקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון הבקעה, מהשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. 40 בני אדם, בהם כ-15 קטינים, נאלצו להותיר מאחוריהם את צאנם ורכושם, להתרחק ממקום מגוריהם ולבלות את הלילה בחוץ, ללא מחסה. במהלך 2016 פונו משפחות מקהילה זו בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, באותה תואנה. הפינויים החוזרים ונשנים של קהילות אלה משבשים באורח בלתי נסבל את חיי התושבים, אין להם כל הצדקה והם אינם חוקיים. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על תושבי הבקעה לעזוב את האזור.

כוחות הביטחון מלווים משפחה המתפנה מהקהילה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.4.17.
4.4.17

משפחות ח'ירבת א-ראס אל-אחמר קיבלו צווי פינוי חלופיים, גם הפעם ללילה שלם

אתמול, יום ב', 3.4.17, הגיעו כוחות המנהל לקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון בקעת הירדן ומסרו לתשע מהמשפחות צווי פינוי, מיום ד' ה-5.4.17 בשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. משמעות הדבר היא כי כ-40 בני אדם, בהם כ-15 קטינים, ייאלצו לשהות כל הלילה מחוץ לבתיהם. בשבוע שעבר מסר המנהל האזרחי צווי פינוי לעשר משפחות מיום ד' אחר הצהריים ועד חמישי בבוקר. על אף הצווים שנמסרו למשפחות לא התקיימו אימונים בקרקעות הסמוכות לבתיהם במועד זה, ובניגוד לעבר לא הגיעו נציגי המנהל האזרחי לפנותם. המשפחות נותרו בחוסר ודאות וחששו מפינוי לכל אורך שעות הלילה. חי'רבת א-ראס אל-אחמר היא קהילת רועים קטנה ממזרח לטמון ובסמוך לה הוקמו ההתנחלויות רועי ובקעות. במהלך 2016 פונו משפחות מהקהילה בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, בתואנה שהצבא צריך להתאמן באדמותיהם. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על פלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.

אימונים צבאיים בח'ירבת א-ראס אל-אחמר, דצמבר 2016. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 8.12.17
27.3.17

המנהל האזרחי הורה ל-10 משפחות להתפנות מבתיהן ללילה שלם

הבוקר הגיעו כוחות המנהל לקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון בקעת הירדן ומסרו לעשר מהמשפחות צווי פינוי, מיום ד' ה-29.3.17 בשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. משמעות הדבר היא כי כ-50 בני אדם, בהם כ-20 קטינים, ייאלצו לשהות כל הלילה מחוץ לבתיהם. חי'רבת א-ראס אל-אחמר היא קהילת רועים קטנה ממזרח לטמון ובסמוך לה הוקמו ההתנחלויות רועי ובקעות. במהלך 2016 פונו משפחות מהקהילה בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, בתואנה שהצבא צריך להתאמן באדמותיהם. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על פלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.

ג'יפ צבאי מלווה משפחה פלסטינית במהלך פינוי זמני באיבזיק, בקעת הירדן, 21.12.16. צילום: עארף דראר'מה, בצלם.
15.3.17

המנהל האזרחי החרים קרוואן שבו גרה משפחה ודוכן ירקות

אתמול, יום ג', 14.3.17, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לאזור קהילת פורוש בית דג'ן שבסמוך לה הוקמה ההתנחלות חמרה בשנות ה-70. הכוחות החרימו קרוואן שבו גרה משפחה המונה תשע נפשות, בהן שני קטינים. בנוסף הרסו הכוחות סככה ששימשה למכירת ירקות והיתה בבעלות שתיים ממשפחות הקהילה, והשמידו את הירקות שעמדו למכירה.

מתוך תיעוד הווידיאו
20.2.17

המנהל האזרחי הרס קרוואן שנתרם לקשישה בקהילה סמוכה לח'אן אל-אחמר וצינור מים בבקעת הירדן

הבוקר, יום ב' ה-20.2.17, הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת אל-מהתיוויש שבאזור ח'אן אל-אחמר. הקהילה שוכנת מצפון-מזרח להתנחלות מעלה אדומים ונכללת באדמות שישראל מייעדת להרחבת ההתנחלות. הכוחות הרסו את ביתה של קשישה תושבת הקהילה - קרוואן שנתרם על-ידי ארגון סיוע הומניטארי. בנוסף הרסו כוחות המנהל הבוקר בבקעת הירדן קו מים שהוביל מים לקהילות ח'ירבת אל-חדידייה וח'ירבת חומסה. קהילות אלה, סובלות ממחסור חמור במים מאחר שישראל מסרבת לאפשר להן חיבור לרשת המים. כוחות המנהל כבר הרסו ב-10.1.17 את קו המים, שהונח על-ידי תושבי האזור בסיוע ארגונים הומניטארים, ומאז שיקמו אותו התושבים.

תושבת הקהילה ליד שיירי הקרוואן שהרס הצבא. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 20.2.17
7.2.17

המנהל האזרחי הרס בית של משפחה בבקעה ותשעה מבנים נוספים

הבוקר הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לקהילת א-ראס אל-אחמר בבקעת הירדן. הכוחות הרסו שמונה מבנים השייכים לאחת ממשפחות הקהילה ובהם שני אוהלי מגורים והותירו את שבעת בני המשפחה, בהם חמישה קטינים, ללא קורת גג. בנוסף הרסו הכוחות שש מכלאות צאן בבעלות המשפחה. קהילת א-ראס אל-אחמר סובלת מהתעמרות קבועה מצד הרשויות הישראליות. בספטמבר 2016 הרס המנהל האזרחי 27 מבנים בקהילה, מתוכם עשרה מבני מגורים. בשנת 2016 פונו תושבים מהקהילה מבתיהם בעשרה מועדים בשל אימונים שהצבא מקיים בסמוך לבתיהם. בנוסף הרסו הכוחות בכפר כרדלה מכלאת צאן ושני מבנים לאחסון תוצרת חקלאית.

ילד על הריסות ביתו בחי'רבת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 7.2.17.
30.1.17

המנהל האזרחי הרס את בתיהן של שלוש משפחות בקהילת בדו אל-באבא

ביום ה', 26.1.17, הגיעו כוחות גדולים של המנהל האזרחי ומג"ב לקהילת בדו אל-באבא, הנמצאת בסמוך לאל-עיזרייה שמצפון-מזרח לירושלים. הכוחות הרסו את אוהלי המגורים של שלוש משפחות ושתי מכלאות צאן. כתוצאה מההריסה נותרו 17 נפשות, בהן תשעה קטינים, ללא קורת גג. הכוחות לא אפשרו למשפחות לחלץ את כל רכושן מהאוהלים והמכלאות לפני ההריסה וכתוצאה מכך נגרם נזק רב לרכוש. קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחם E1, שבו מתכננת ישראל להרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים כדי ליצור רצף בנוי בינה לבין ירושלים. בשנת 2016 הרס המנהל האזרחי מבנים בקהילה בשני מועדים שונים.

הריסת המבנים בבדו אל-באבא. צילום: חוסאם עאבד, בצלם, 26.1.17.
23.1.17

כמדי חורף בשנים האחרונות המנהל האזרחי הרס גם היום בתים של תושבי ח'ירבת עין כרזליה

הבוקר, יום ב' ה-23.1.17, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לקהילת ח'ירבת עין כרזליה, קהילת רועים קטנה השוכנת כחמישה קילומטרים מדרום-מערב לכפר אל-ג'יפתליק, שבה חיות שלוש משפחות. הכוחות הרסו את אוהלי המגורים של שתי משפחות ושתי מכלאות צאן. כתוצאה מההריסות נותרו 13 נפשות, בהן שישה קטינים, ללא קורת גג. בנוסף גרפו הכוחות חלק מדרך הגישה לקהילה המבודדת. בפברואר 2016 הרסו הרשויות שלושה אוהלי מגורים בקהילה והשחיתו את דרך הגישה לקהילה. במהלך 2015 הרס המנהל את בתיהן של משפחות הקהילה בשני מועדים שונים, האחרון שבהם בחודש מארס, אז גם גרפו הכוחות את דרך הגישה לקהילה. גם בשנת 2014 הרס המנהל האזרחי מבנים בקהילה. בשנת 1972 הכריז הצבא על האזור שבו שוכנת ח'ירבת עין כרזליה כעל שטח צבאי סגור (מס' 904), בטענה שהוא נחוץ לו לצורך אימונים.

ילדים בקהילת ח'ירבת עין כרזליה ליד תכולת בתיהם שהרס המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 23.1.17