קהילות בסכנת גירוש

קהילות בסכנת גירוש - בלוג

14.8.17

המנהל האזרחי החרים לוחות סולאריים מקהילת אבו א-נוואר שישראל מסרבת לחבר לרשת החשמל

ביום ד', 9.8.17 בסביבות השעה 13:00, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי ומשמר הגבול לקהילת אבו א-נוואר והחרימו שם לוחות סולאריים וציוד נלווה שנתרם לקהילה על ידי ארגון סיוע הומניטרי לפני כחודש. ישראל מסרבת לחבר לרשת החשמל את הקהילה, השוכנת בין ההתנחלות קידר להתנחלות מעלה אדומים באזור שהוגדר על ידי הרשויות כמתחם E1. אוכלוסיית המקום מונה 650 נפשות, כמחציתן קטינים.

הכוחות, שמנו עשרות, חסמו את הדרך הראשית לאבו א-נוואר, ומנעו יציאה מהמקום או כניסה אליו. כמו כן, הם הכריזו על מתחם בית הספר, שהיה ריק מתלמידים בגלל חופשת הקיץ, כשטח צבאי סגור. הכוחות החרימו שני מעמדים ללוחות סולאריים וכן עשרה לוחות סולאריים שהיו מוצבים בחצר בית הספר. הכוחות גם פרצו את הדלת של אחד החדרים בבית הספר והחרימו משם שני ארונות חשמל ו-12 מצברים. הלוחות הסולאריים שהוחרמו סיפקו חשמל לבית הספר ולגני הילדים, בהם לומדים כ-72 תלמידים, וכן לבית ההארחה של הקהילה. הכוחות החרימו את הציוד למרות צו ביניים מאותו היום האוסר ביצוע הליכי אכיפה (הריסה או החרמת לוחות סולאריים) עד ליום 16.8.17.

ית הספר בקהילת אבו א-נוואר. צילום: עאמר עארורי, בצלם. 10.8.17.
8.8.17

34 מעלות: המנהל האזרחי החרים מכלית שסיפקה מים לכפר שישראל מסרבת לחבר לרשת

היום אחר הצהריים החרים המנהל האזרחי מכלית גדולה המספקת מים לקהילות מסאפר יאטא (שטח אש 918) שבדרום הר חברון, בעילה של "כניסה לשטח אש". המכלית, בבעלות תושב יאטא, הכילה 20 קוב מים והיא היחידה בסדר גודל זה המשרתת את היישובים באזור. המכלית הספיקה לספק מים רק לח'ירבת אל-פח'ית, אחת מ-12 קהילות באזור זה שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן ומסרבת לחבר לרשת המים. לאחר מכן, החרימו החיילים את המיכלית. אנשי כוחות הביטחון מנעו מתחקירן בצלם שנכח במקום לצלם את ההחרמה.

ילדים בקהילת ח'ירבת אל-פח'ית. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 19.8.13
19.7.17

המנהל האזרחי החרים מכלי מים והשחית צינור בקהילות בבקעת הירדן

ב-19.7.17 הגיעו כוחות הצבא והמנהל האזרחי לח'ירבת תל אל-חימה שבצפון בקעת הירדן והחרימו שני מכלי מים ריקים ומשאבה ממעיין המשמש מקור מים מרכזי לכפר. זאת לאחר שב-5.7 החרימו הכוחות את הלוחות הסולאריים שסיפקו חשמל לקהילה. לאחר מכן המשיכו הכוחות לח'ירבת אום אל-ג'מאל, שם חתכו צינור מים באורך של כעשרה מטרים ששימש להובלת מים ממעיין טבעי לבריכה בשטח הקהילה לצורך השקיית צאן וגידולים חקלאיים. ההתעמרות האכזרית בתושבי הקהילות, שישראל מסרבת לחבר לרשת המים, בוטה במיוחד בחום הכבד השורר בימים אלה בבקעת הירדן.

החרמת המכלים בח'ירבת תל אל-חימה היום. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 19.7.17
5.7.17

המנהל האזרחי החרים לוחות סולאריים מקהילת ח'ירבת תל אל-חימה, שישראל מסרבת לחבר לרשת החשמל

היום, יום ד', 5.7.17, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי והצבא לקהילת ח'ירבת תל אל-חימה (ח'ילת חמד) שבצפון בקעת הירדן, מדרום ליישוב עין אל-בידא. הכוחות החרימו שני לוחות סולאריים של חמש משפחות, המונות 25 נפשות, בהן 15 קטינים. הלוחות נתרמו על-ידי ארגון סיוע הומניטארי בחודש מארס 2017, לאחר שהרשויות החרימו את הקרוואן שבו חיה אחת המשפחות.

20.6.17

המנהל האזרחי עקר מאות עצי פרי והשחית שדות באדמות בבעלות פלסטינית פרטית בבקעת הירדן

בחודשיים האחרונים פשטו כוחות ישראליים על שתי קהילות פלסטיניות בבקעה, עקרו והחרימו עצי זית ודקלי תמר והשחיתו שדות מלונים ופקוסים, כולם באדמות בבעלות פלסטינית פרטית. ישראל השתלטה על יותר משלושה רבעים מאדמות בקעת הירדן וצפון ים המלח באמצעים שונים, והעבירה מיליון וחצי דונם מהם לרשות המועצות האזוריות של ההתנחלויות באזור. בשנים האחרונות אף החריפה את צעדיה והיא פועלת לגירוש קהילות פלסטיניות באזור. רק חלק מזערי מאדמות הבקעה נותר בידיים פלסטיניות, אך עקירת המטעים והשדות ממחישה כיצד ישראל מתנכלת גם לבעלי האדמות הללו.

דחפור מוביל דקלי תמר שעקרו אנשי המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.4.17
25.4.17

המנהל האזרחי הרס פעם שנייה השנה בית של משפחה בקהילת בדו אל-באבא

ב-19.04.17 הגיעו כוחות המנהל האזרחי לקהילת בדו אל-באבא הסמוכה לאל-עיזרייה, מצפון-מזרח לירושלים. הכוחות הרסו קרוואן ששטחו 45 מ"ר, ואשר התקבל כתרומה מארגון סיוע ושימש למגורי משפחה בת שבע נפשות, בהן שני קטינים, שביתה הקודם נהרס על-ידי הרשויות ב-26.1.17. קהילת בדו אל-באבא מונה כ-350 נפשות, כמחציתן קטינים. היא שוכנת בשטח שהוגדר על-ידי הרשויות הישראליות כמתחם E1, שבו מתכננת ישראל להרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים כדי ליצור רצף בנוי בינה לבין ירושלים. פעולת ההריסה האחרונה בקהילה הייתה בתאריך 26.01.2017, אז הרסו את אוהלי המגורים של שלוש משפחות ושתי מכלאות צאן.

קרוואנים בבדו אל-באבא על רקע העיירה אל-עיזרייה. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 9.8.15
23.4.17

המנהל האזרחי פינה תשע משפחות ללילה שלם בתואנה שהצבא צריך להתאמן ליד בתיהן

ב-5.4.17 פינה המנהל האזרחי מבתיהן תשע משפחות מקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון הבקעה, מהשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. 40 בני אדם, בהם כ-15 קטינים, נאלצו להותיר מאחוריהם את צאנם ורכושם, להתרחק ממקום מגוריהם ולבלות את הלילה בחוץ, ללא מחסה. במהלך 2016 פונו משפחות מקהילה זו בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, באותה תואנה. הפינויים החוזרים ונשנים של קהילות אלה משבשים באורח בלתי נסבל את חיי התושבים, אין להם כל הצדקה והם אינם חוקיים. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על תושבי הבקעה לעזוב את האזור.

כוחות הביטחון מלווים משפחה המתפנה מהקהילה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.4.17.
4.4.17

משפחות ח'ירבת א-ראס אל-אחמר קיבלו צווי פינוי חלופיים, גם הפעם ללילה שלם

אתמול, יום ב', 3.4.17, הגיעו כוחות המנהל לקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון בקעת הירדן ומסרו לתשע מהמשפחות צווי פינוי, מיום ד' ה-5.4.17 בשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. משמעות הדבר היא כי כ-40 בני אדם, בהם כ-15 קטינים, ייאלצו לשהות כל הלילה מחוץ לבתיהם. בשבוע שעבר מסר המנהל האזרחי צווי פינוי לעשר משפחות מיום ד' אחר הצהריים ועד חמישי בבוקר. על אף הצווים שנמסרו למשפחות לא התקיימו אימונים בקרקעות הסמוכות לבתיהם במועד זה, ובניגוד לעבר לא הגיעו נציגי המנהל האזרחי לפנותם. המשפחות נותרו בחוסר ודאות וחששו מפינוי לכל אורך שעות הלילה. חי'רבת א-ראס אל-אחמר היא קהילת רועים קטנה ממזרח לטמון ובסמוך לה הוקמו ההתנחלויות רועי ובקעות. במהלך 2016 פונו משפחות מהקהילה בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, בתואנה שהצבא צריך להתאמן באדמותיהם. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על פלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.

אימונים צבאיים בח'ירבת א-ראס אל-אחמר, דצמבר 2016. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 8.12.17
27.3.17

המנהל האזרחי הורה ל-10 משפחות להתפנות מבתיהן ללילה שלם

הבוקר הגיעו כוחות המנהל לקהילת חי'רבת א-ראס אל-אחמר שבצפון בקעת הירדן ומסרו לעשר מהמשפחות צווי פינוי, מיום ד' ה-29.3.17 בשעה 17:00 ועד למחרת בשעה 5:00 לפנות בוקר. משמעות הדבר היא כי כ-50 בני אדם, בהם כ-20 קטינים, ייאלצו לשהות כל הלילה מחוץ לבתיהם. חי'רבת א-ראס אל-אחמר היא קהילת רועים קטנה ממזרח לטמון ובסמוך לה הוקמו ההתנחלויות רועי ובקעות. במהלך 2016 פונו משפחות מהקהילה בעשרה מועדים על-ידי המנהל האזרחי והצבא, בתואנה שהצבא צריך להתאמן באדמותיהם. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות וכל פעולה אחרת שהיא נוקטת בניסיון לכפות על פלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.

ג'יפ צבאי מלווה משפחה פלסטינית במהלך פינוי זמני באיבזיק, בקעת הירדן, 21.12.16. צילום: עארף דראר'מה, בצלם.
15.3.17

המנהל האזרחי החרים קרוואן שבו גרה משפחה ודוכן ירקות

אתמול, יום ג', 14.3.17, הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לאזור קהילת פורוש בית דג'ן שבסמוך לה הוקמה ההתנחלות חמרה בשנות ה-70. הכוחות החרימו קרוואן שבו גרה משפחה המונה תשע נפשות, בהן שני קטינים. בנוסף הרסו הכוחות סככה ששימשה למכירת ירקות והיתה בבעלות שתיים ממשפחות הקהילה, והשמידו את הירקות שעמדו למכירה.

מתוך תיעוד הווידיאו